zaleca się z bezokolicznikiem

Czy zdanie: „Zmiany do… zaleca się włączyć, zaznaczając je…” jest poprawne? Co prawda w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny jest wyraźny zakaz łączenia czasownika zalecać z bezokolicznikiem, ale np. w Nowym słowniku ortograficznym (na obwolucie!) jest wyraźnie „wskazanie miejsc, w których zaleca się dzielić wyrazy…”. Czy w związku z tym zaleca się + bezokolicznik razi w każdym kontekście, czy też można zastosować wyjątki od tej reguły?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Andrzej Górecki
„Nowy słownik poprawnej polszczyzny” wydaje się trochę przewrażliwiony na tym punkcie. Przeważnie zaleca się brzmi lepiej w sąsiedztwie rzeczownika niż bezokolicznika (dotyczy to m.in. przykładów wymienionych w słowniku) i faktycznie połączeń z rzeczownikiem jest w tekstach więcej. Ale reguła nie działa bezwyjątkowo, choćby dlatego, że nie zawsze użycie rzeczownika jest możliwe. Na przykład nie widać błędu w zdaniu: „Metodę tę zaleca się stosować w przypadkach, gdy…”, natomiast zdanie z bezokolicznikiem przy tym szyku wyrazów byłoby trudno zrozumiałe, jeśli w ogóle poprawne: „Metody tej zaleca się stosowanie w przypadkach, gdy…”.
Mirosław Bańko