zalew czy jezioro?

Witam,
na niektórych mapach, że o prasie i internecie nie wspomnę, coraz częściej pojawia się Jezioro Zegrzyńskie czy jezioro Solińskie, choć są to sztucznie utworzone zbiorniki i wydawałoby się, że powinny nadal nazywać się zalewami. Tymczasem prawie nie spotykam już w druku Zalewu Zegrzyńskiego, wszędzie jest jezioro. Czy coś się zmieniło, czy niepotrzebnie się czepiam?
Encyklopedia PWN – zarówno ta obecnie dostępna na stronach internetowych wydawnictwa, jak starsza, wydana drukiem, do której zajrzałem – podaje nazwy oboczne: Jezioro Zegrzyńskie, Zalew Zegrzyński i Zegrzyński Zbiornik Wodny oraz Jezioro Solińskie i Soliński Zbiornik Wodny. Z językowego punktu widzenia jest to uzasadnione, używa się nawet nazwy jezioro zaporowe, o którym wspomniana encyklopedia internetowa PWN informuje: „jezioro zaporowe, sztuczny zbiornik wodny utworzony przez budowlę piętrzącą – zaporę lub jaz”.
Proszę zwrócić uwagę na rozbieżność zapisów w pytaniu: Jezioro Zegrzyńskie zapisała Pani poprawnie, a jezioro Solińskie niezgodnie z normą – czyżby z chęci zamanifestowania, że Pani zdaniem nie jest ono jeziorem? Ortografia nie przewiduje takich niuansów i choć zawsze głosiłem, że nawet do ortografii trzeba mieć twórcze podejście, to w tym wypadku namawiam Panią do pisowni zgodnej z zasadami ortografii.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski