zamiast

 
zamiast
23.05.2012
Szanowni Państwo!
Dlaczego piszemy: „Chciał tam pójść, zamiast siedzieć w domu” (z przecinkiem przed zamiast), ale „Wolał tam iść niż siedzieć w domu” (bez przecinka przed niż)? Czy te zdania różnią się pod względem składniowym?
Z poważaniem
Mira
Nie widzę powodu, aby postawić przecinek w którymkolwiek z tych zdań. W obu spójniki zamiast i niż wprowadzają frazę bezokolicznikową, a nie zdanie składowe.
W wydawnictwach normatywnych można przeczytać, że spójniki zamiast i niż należy poprzedzać przecinkiem, gdy wprowadzają zdanie składowe, ale gdy ilustruje się tę zasadę przykładami takimi, jak wymienione w pytaniu, to można mieć wątpliwości, co właściwie autorzy rozumieją przez zdanie. Powtórzę: według mnie przykłady z Pani pytania to zdania pojedyncze z frazami bezokolicznikowymi, a nie zdania złożone.
Wymienione spójniki występują ponadto w konstrukcjach mniej problematycznych. Po pierwsze, nie poprzedza się ich przecinkiem, gdy wprowadzają frazę nominalną, np. „Wolę kawę zamiast herbaty”, „Wolę kawę niż herbatę”. Po drugie, spójnik niż poprzedza się przecinkiem, gdy wprowadza rzeczywiste zdanie składowe, np. „Wypadek okazał się poważniejszy, niż się zdawało”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!