zamiast

Szanowni Państwo!
Dlaczego piszemy: „Chciał tam pójść, zamiast siedzieć w domu” (z przecinkiem przed zamiast), ale „Wolał tam iść niż siedzieć w domu” (bez przecinka przed niż)? Czy te zdania różnią się pod względem składniowym?
Z poważaniem
Mira
Nie widzę powodu, aby postawić przecinek w którymkolwiek z tych zdań. W obu spójniki zamiast i niż wprowadzają frazę bezokolicznikową, a nie zdanie składowe.
W wydawnictwach normatywnych można przeczytać, że spójniki zamiast i niż należy poprzedzać przecinkiem, gdy wprowadzają zdanie składowe, ale gdy ilustruje się tę zasadę przykładami takimi, jak wymienione w pytaniu, to można mieć wątpliwości, co właściwie autorzy rozumieją przez zdanie. Powtórzę: według mnie przykłady z Pani pytania to zdania pojedyncze z frazami bezokolicznikowymi, a nie zdania złożone.
Wymienione spójniki występują ponadto w konstrukcjach mniej problematycznych. Po pierwsze, nie poprzedza się ich przecinkiem, gdy wprowadzają frazę nominalną, np. „Wolę kawę zamiast herbaty”, „Wolę kawę niż herbatę”. Po drugie, spójnik niż poprzedza się przecinkiem, gdy wprowadza rzeczywiste zdanie składowe, np. „Wypadek okazał się poważniejszy, niż się zdawało”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski