zaniedbywać

Czy pacjent zaniedbywał leczenia, czy leczenie?
Pozdrawiam
Marek
Słownik poprawnej polszczyzny PWN informuje, że w połączeniu z rzeczownikiem odsłownym, czyli takim jak leczenie, czasownik zaniedbywać rządzi dopełniaczem. Kwerenda w Narodowym Korpusie Języka Polskiego nie potwierdza jednak przewagi konstrukcji dopełniaczowych nad biernikowymi. Na pozór tych pierwszych jest dwukrotnie więcej, ale gdy odsiać konteksty z partykułą negacji, w których dopełniacz jest obligatoryjny przy różnych czasownikach w zasadzie przybiernikowych (por. czytać listnie czytać listu), okazuje się, że między konstrukcjami typu zaniedbywać leczenie i zaniedbywać leczenia jest równowaga.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że dostępna na stronie NKJP wyszukiwarka Poliqarp pozwala na precyzyjny wybór ciągów złożonych z dowolnej formy czasownika zaniedbywać i następującej po niej bezpośrednio formy rzeczownika odsłownego w dopełniaczu lub bierniku. Odpowiednie kwerendy mają postać nieco algebraiczną, ale z językiem wyszukiwania Poliqarpa warto się zaznajomić, jeśli podobne rozterki miewamy częściej:
[base = zaniedbywać] [pos = ger & case = gen]
[base = zaniedbywać] [pos = ger & case = acc]

Dla osób, które nie lubią algebry, NKJP ma prostszą w obsłudze wyszukiwarkę PELCRA. Ma ona wiele zalet (np. automatycznie znajduje najczęstsze związki wyrazowe z danym słowem), ale na pytanie, z którym zwróciła się Pani do poradni, z jej pomocą niełatwo odpowiedzieć.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski