zapis daty

O datach: chodzi mi o zapis daty jako 7. 05. 2009 (ze spacjami po kropkach). W Poradni zapis ten nie występuje jako poprawny. Znajoma nauczycielka (nawiasem mówiąc córka znanego krytyka lit. z Wrocławia) uznaje w pracach zapis 7.05.2009 (czyli bez spacji po kropkach) za niepoprawny. I uznałbym to za dziwactwo, gdyby nie to, że w książce pt. Poradnik korespondencji użytkowej prof. R. Pawelca daty zapisywane są w ten sposób – 13. 06. 2009 r. Który zapis jest bardziej poprawny? Skąd się wziął?
Jedynym poprawnym zapisem jest zapis bez spacji po kropkach. Kropki pełnią funkcję separatora rozdzielającego poszczególne składniki daty zapisywanej cyframi arabskimi i nie ma potrzeby, aby owa funkcja separująca była niejako dublowana przez dodatkowe odstępy. Spacje (zamiast kropek) stosuje się natomiast w zapisie daty wówczas, kiedy oznaczenie miesiąca wyrażone jest znakami liczb rzymskich, por. 7 V 2009. Tak więc w funkcji separatora graficznego stosujemy albo kropki, albo spacje, nigdy zaś nie łączymy obu konwencji zapisu.
Adam Wolański