zapis jąkania

Dzień dobry!
1. Czy jest jakaś zasada dotycząca zapisu jąkania? Czy należy pisać po-po-po-podwieczorek z dywizami, czy po po po podwieczorek ze spacjami, czy raczej po…po…po…podwieczorek z wielokropkami?
2. Czy w zdaniach typu „Fakt że była piękną kobietą”, „Oczywiście że tego nie zrobię” powinien być przecinek przed że?
Dziękuję
Ad 1. Nie ma zasadniczo reguły dotyczącej zapisu jąkania czy sylabizowania wyrazów w dialogach. Najczęściej do oddania tego rodzaju odstępstw od zwykłego toku wymowy stosuje się dywiz (bez spacji), por.
– Słu-u-u-cham? – wyjąkała.

Ad 2. W tego rodzaju kontekstach występuje przecinek przed że, wprowadza on bowiem wypowiedzenia podrzędne. Nie mamy też do czynienia z tzw. cofaniem przecinka ze względu na zestawienia typu: dlatego że czy zwłaszcza że. Na marginesie należy stwierdzić, iż wyraz fakt uchodzi w opinii wielu językoznawców zajmujących się poprawnością za wyraz nadużywany, lepiej: „To prawda, że była piękną kobietą”.
Adam Wolański