zapis wyrażeń wieloczłonowych określających jeden byt

Jak zapisać jednym wyrażeniem rzeczownikowym 'narrator, który jest autorem książki'? Zapis z łącznikiem (narrator-autor książki) sprawia, że słowo książki wydaje się być oderwane od reszty wyrażenia. Oczywiście pytanie jest bardziej ogólne i dotyczy nie tylko tego przypadku, który w odpowiednim kontekście prawdopodobnie dałoby się rozwiązać w inny sposób, lecz zapisu wyrażeń wieloczłonowych określających jeden byt.
Można użyć myślnika albo spójnika i. W niektórych wypadkach sposoby te mogą być zawodne (pisałem o tym w niedawnej poradzie pod tytułem jeden myślnik czy dwa?). Trzeba wtedy szukać rozwiązań indywidualnych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski