zaproszenie

Dzień dobry!
Samorząd pewnej klasy organizuje wieczorek literacki. Jak powinien podpisać zaproszenia?
Zaprasza Samorząd Klasy 6b.
Zaprasza samorząd klasy 6b.

Czy na zaproszeniu powinno się umieszczać informacje o pełnionej przez adresata funcji?
Zapraszamy Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Pana Jana Borutę…
Zapraszamy Szanownego Pana Jana Borutę…
To zależy od tego, jaka jest urzędowa pełna nazwa samorządu. Jeśli w jakiejkolwiek dokumentacji figuruje na przykład nazwa Samorząd Uczniowski, to w tekście zaproszenia winno być Samorząd Uczniowski klasy 6 b. Jeśli nie ma się do czego odwołać, proponuję zapis małymi literami.
Zaproszenie oficjalne powinno zawierać nazwy funkcji i stanowisk adresatów. W omawianym wypadku proszę zacząć od nazwiska, funkcję umieszczając po nazwisku: „Zapraszamy Pana Jana Borutę, Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa”.
Przymiotnika Szanowny najlepiej jest używać albo w adresie (wówczas łączy się on z mianownikiem wyrazu Pan) albo w rozpoczynającym list czy pismo zwrocie do adresata, np. Szanowny Panie (wówczas łaczy się z wołaczem). Kontekst „Zapraszamy Szanownego Pana Jana Borutę” nie należy do wyszukanych, jeśli chodzi o kompetencję komunikacyjną nadawcy.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski