zaproszenie

Witam.
Pytanie dotyczące treści zaproszeń ślubnych: „…mają zaszczyt zaprosić Sz.P. na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego (sakramentu małżeństwa), która odbędzie się…”? Czy może dużą literą Związku Małżeńskiego, Sakramentu Małżeństwa? Oraz „Po uroczystości zaślubin miło nam będzie gościć…” czy Zaślubin ( dużą literą)? Pytania może proste, ale spędzające sen z powiek niejednej parze narzeczonych.
Pozdrawiam.
Grzegorz Trojańczyk
Panie Grzegorzu,
Przede wszystkim: serdeczne życzenia! A co do wielkich liter: możemy je stawiać, gdy coś chcemy uczcić. Zrozumiałe, że tak myślimy o ważnych dla nas uroczystościach. Ale nie możemy tego narzucać innym. Stąd wydaje mi się naturalniejsza forma skromniejsza, bez wielkich liter. Wyrażenie związek małżeński odnosi się zresztą do stanu trwajacego potem (oby jak najdłużej!) i trudno cały czas myśleć o nim wielkimi literami. Słowa zaślubiny i uroczystość także piszemy zwyczajowo małymi literami – wyjątkami są sytuacje, w których słowa te stanowią część nazw. Ale taka sytuacja tu nie zachodzi.
Pozdrawiam serdecznie –
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski