zaproszenie

Czy zaproszenie rozumiane jako (elegancka) karta upoważniająca do wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu może być udostępniane w zamian za wniesienie określonej opłaty, czy może taka płatna karta przestaje już być zaproszeniem pomimo nadruku ZAPROSZENIE ?

Zaproszenie to ‘ustna lub pisemna prośba o przybycie dokądś, albo o wzięcie udziału w czymś’. Jak widać, w samej definicji nie ma mowy o tym, czy wzięcie udziału w tym, na co ktoś jest zaproszony, wiąże się z wniesieniem przez tę osobę jakichkolwiek opłat. Lecz już kolokacje z omawianym tu wyrazem pokazują, że zaproszenia mogą być: bezpłatne, darmowe, płatne. Potwierdzenie tego znajdujemy także w obecnych w uzusie zdaniach, por. np.

  • Nieoczekiwanie pojawił się Irek z zaproszeniami na Sylwestra. Zapłacił za siebie i za Dorotę.
  • Dwuosobowe zaproszenie na bal kosztuje 200 zł.
Adam Wolański