zaprzeczone imiesłowy jeszcze raz

Jak należy poprawnie napisać: nie spokrewniony czy niespokrewniony? W encyklopedii pod hasłem konwergencja przeczytałam, iż jest to „podobieństwo cech występujące u organizmów nie spokrewnionych ze sobą”, a wydaje mi się, że jeśli imiesłów używany jest w znaczeniu przymiotnikowym, to ma łączną pisownię. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Dziękuję
Czasem trudno ocenić, czy imiesłów został użyty w znaczeniu czasownikowym, czy przymiotnikowym. Moim zdaniem w cytowanym przykładzie chodzi o to pierwsze (organizmy, które nie są spokrewnione), a w takim razie rozdzielna pisownia jest uzasadniona. Od kilku lat wszystkie zaprzeczone imiesłowy przymiotnikowe wolno jednak już pisać łącznie – zarówno te użyte czasownikowo, jak i te użyte przymiotnikowo. Pani list najlepiej świadczy o tym, że kodyfikatorzy mieli rację, dążąc do uproszczenia pisowni imiesłowów.
Mirosław Bańko