zarówno…, jak (i)…

Szanowni Państwo,
czy zwrotu zarówno X, jak również Y można używać tak samo jak zwotu zarówno…, jak i… w zdaniach typu: „Zarówno goście, jak i organizatorzy wezmą udział w dyskusjach po konferencji”? A jeżeli jest to błąd lub usterka, to jakiego rodzaju?
Pozdrawiam
Do konstrukcji, o którą Pan pyta, pasuje powiedzenie: „Dwa grzyby w barszcz”. Jest ona dość częsta, więc według kryterium uzualnego trudno by ją było uważać za błąd. Kwerenda w Korpusie Języka Polskiego PWN pokazuje jednak, że schemat zarówno X, jak również Y występuje głównie w prasie i w książkach niebeletrystycznych, których autorzy nie należą do wybitnych stylistów. Każdemu, kto by mnie o to zapytał, doradziłbym to, co Panu: poprzestańmy na zarówno X, jak Y lub zarówno X, jak i Y, możemy sięgnąć też po X, jak również Y, ale nie krzyżujmy tej ostatniej konstrukcji z którąś z dwóch poprzednich.
Mirosław Bańko, PWN