zarówno…, jak…

Szanowni Eksperci!
Nurtuje mnie problem, czy po wyrażeniu zarówno…, jak i należy użyć formy liczby pojedynczej, czy mnogiej. Na przykład „Zarówno lenistwo, jak i nadgorliwość jest wadą (są wadami?)”.
Proszę o rozstrzygnięcie
Aleksandra Kowal
Jeśli podmiot o formie zarówno…, jak… występuje po orzeczeniu, to orzeczenie zwykle uzgadnia się z jego najbliższym członem, np. „Wadą jest zarówno lenistwo, jak i nadgorliwość”, „Przyszedł zarówno Jaś, jak i Małgosia”. Jeśli natomiast tego rodzaju podmiot występuje przed orzeczeniem, to zachodzą dwie możliwości: albo jest to podmiot zbudowany z rzeczowników konkretnych i wówczas orzeczenie ma wartość liczby mnogiej („Zarówno Jaś, jak i Małgosia przyszli”), albo też podmiot jest zbudowany z rzeczowników abstrakcyjnych i wówczas orzeczenie ma zwykle wartość liczby pojedynczej, a rodzaj taki jak sąsiadujący składnik podmiotu („Zarówno lenistwo, jak i nadgorliwość jest wadą”, „Zarówno lenistwo, jak i nadgorliwość była wadą”).
Warto zajrzeć do (Nowego / Wielkiego) Słownika poprawnej polszczyzny PWN, hasło orzeczenie (w bloku tzw. haseł problemowych).
Mirosław Bańko, PWN