zaspa śnieżna

Szanowny Panie Profesorze,
Interesuje mnie słowo zaspa. Czy można powiedzieć zaspa śnieżna? Według Innego słownika języka polskiego PWN można, jest nawet przykład zaspy śnieżne. Według Nowego słownika poprawnej polszczyzny PWN nie można. Zaspa śnieżna została uznana za sformułowanie niepoprawne. Bardzo chciałabym poznać zdanie Pana Profesora na ten temat.
Anna Jurek
Szanowna Pani Anno,
Prawda, że zaspa śnieżna brzmi pleonastycznie – tzn. że drugi człon wyrażenia powtarza treść obecną już w pierwszym. Zaspy są zawsze ze śniegu. Ale też prawda, że mówimy np. kopnąć nogą. Mamy pewną tendencję do udosłowniania, powtarzania. Niektóre powtórzenia rażą (jak np. wrócić z powrotem), inne – mniej. Myślę, że – niezależnie od słowników – Polacy wciąż będą mówili o zaspach śnieżnych i zaspach śniegu. Mnie to nie przeszkadza. A poza tym są przecież metafory… Można więc mówić o zaspach pierzyn, o zaspach papierów
Pozdrawiam w oczekiwaniu na rychłe śnieżne zaspy –
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski