zastosowanie

Dzień dobry szanowni państwo!

Moje pytanie dotyczy czasownika zastosować:

Mianowicie, czy w języku polskim dopuszczone jest użycie czasownika zastosować w kontekście aktualizacji programów komputerowych?

Mianowicie, oryginał mówi:

Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.

a polska wersja zaś:

Aktualizacja do wersji NVDA {version} została pobrana i jest gotowa do zastosowania.

Z wyrazami szacunku

Zvonimir

W przytoczonym wypowiedzeniu występuje rzeczownik odczasownikowy zastosowanie. Ma on dość ogólne znaczenie: ‘użycie czegoś w jakimś celu, w jakichś okolicznościach’. Wyraz ten może być zatem zastosowany (!) w przywołanym kontekście. Zdanie jednak nie będzie do końca precyzyjne i nie będzie oddawało intencji autora oryginału, któremu najpewniej chodziło to, że:

  • Aktualizacja do wersji NVDA została pobrana i jest gotowa do instalacji.
Adam Wolański