zawitać

Szanowni Językoznawcy,
proszę o rozwianie moich wątpliwości odnośnie czasownika zawitać. A konkretnie – z jakim przypadkiem się on łączy? Zawitać gdzie (miejscownik) – np. w naszych niskich progach. Czy zawitać dokąd (biernik) – w nasze niskie progi? Zawitać na ekranach kin czy na ekrany kin?
Dziękuję serdecznie.
Anna
Zawitać na… prawie zawsze łączy się z biernikiem. Nieliczne kontrprzykłady w NKJP budzą wątpliwość, np. „wreszcie uśmiech zawitał na ich twarzach” (czy nie powinno być: zagościł?).
Zawitać w… jest inne, chętniej wchodzi w związek z miejscownikiem niż biernikiem, co więcej – bierniki selekcjonuje z niewielkiego zbioru kandydatów, por. zawitać w nasze strony (progi, mury). Tak więc filmy mogą zawitać na ekrany kin albo zawitać w naszych kinach. Mogą także zawitać do naszych kin, a jeśli górnolotna stylistyka na to pozwala – zawitać w progi naszych sal kinowych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski