zawody

Coraz częściej, np. wśród komentatorów sportowych, spotyka się zwrot „Piłkarz X zagrał dobre zawody” – mnie te zawody rażą. Czy taka forma jest poprawna? Według mnie zawody mogą się odbyć albo można w nich wziąć udział, a gra się mecz.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Podobnie jak Pana przytoczone zdanie mnie razi. Z Narodowego Korpusu Języka Polskiego wynika, że konstrukcja zagrać zawody jest stosunkowo częsta w prasie, można ją uznać za element języka dziennikarzy sportowych, trenerów, działaczy i sportowców. W ogólnej polszczyźnie możemy zagrać np. mecz lub partyjkę szachów, ale nie zawody. Zawody natomiast można rozegrać, co zwykle znaczy 'zorganizować je', rzadziej 'wziąć w nich udział' (zdania typu „Drużyna rozegrała dobre zawody” też wydają mi się środowiskowe). Można ponadto zawody zorganizować, można wziąć udział w zawodach lub uczestniczyć w nich.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski