zbieg znaków interpunkcyjnych

Czy skróty mogą występować na końcu zdania? Jeśli tak, to czy powinniśmy stawiać za nimi drugą kropkę jak w przykładzie: „Urodziłem się 18 XII 1990 r..”?
Gdy kropka zamykająca skrót zbiegnie się z kropką zamykającą zdanie, jedną z nich pomijamy (przepisy nie rozstrzygają, którą, zresztą to na jedno wychodzi). Podobnie pomijamy jeden z przecinków, gdyby ze względu na zasady przestankowania dwa miały się znaleźć obok siebie (jeden mógłby zamykać zdanie podrzędne, drugi znajdować się np. przed słowem ale).
Zbieg znaków interpunkcyjnych może sprawiać problem piszącym, dotyczy to jednak sytuacji, gdy sąsiadują dwa różne znaki (lub większa ich liczba). Pomijanie kropki lub przecinka w sytuacjach takich, jak wyżej opisane, wydaje się całkiem oczywiste i w zasadach przestankowania na ogół w ogóle nie jest wzmiankowane.
Mirosław Bańko, PWN