zbieg znaków interpunkcyjnych

Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące cytatów kończących się wykrzyknikiem: czy po cudzysłowie zamykającym należy postawić jeszcze kropkę? Na przykład:
1. Wykrzyczała szczęśliwa: „Świat jest piękny!”.
2. „Świat – wykrzyczała szczęśliwa – jest piękny!”.
3. „Świat jest piękny!” Była szczęśliwa.

W przykładzie 1 i 2 cytat jest częścią zdania oznajmującego, ale w 3 występuje samodzielnie, więc kropki chyba być nie powinno?
Łączę pozdrowienia
T. Orłowski
Interpunkcja w Pana przykładach jest poprawna. W szczególności samodzielne zdanie oznajmujące zakończone wykrzyknikiem, pytajnikiem lub wielokropkiem, a następnie ujęte w cudzysłów nie wymaga postawienia po nim kropki. Praktyka ta wydaje mi się nielogiczna (wolałbym, aby każde zdanie miało w piśmie jakiś znak końca), ale nie namawiam do jej kontestowania. Proszę tylko zwrócić uwagę, że niesamodzielne zdanie zakończone wykrzyknikiem, pytajnikiem lub wielokropkiem, a następnie ujęte w cudzysłów powinno być czymś zakończone, w szczególności kropką albo innym wykrzyknikiem, pytajnikiem lub wielokropkiem, np.:
Czy krzyknęła: „Świat jest piękny!”? Nie, krzyknęła: „Świat jest po prostu cudowny!”!

W powyższym przykładzie wykrzyknik wewnątrz cudzysłowu wyraża emocję osoby krzyczącej, a wykrzyknik na zewnątrz cudzysłowu wyraża emocję narratora.
Mirosław Bańko, PWN