zbieg znaków interpunkcyjnych

Witam,
chciałbym zapytać o zbieg znaków interpunkcyjnych. W wydawnictwach poprawnościowych zalecane jest zamykanie cudzysłowów kropką. Czy ta zasada dotyczy także form typu:
Adam zapytał: „Kim jesteś?”. Tomasz powiedział: „Idę!”.

W niektórych wydawnictwach (chodzi mi zwłaszcza o beletrystykę) ta zasada nie jest przestrzegana i po cudzysłowie nie ma już żadnego znaku interpunkcyjnego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W podanych przykładach interpunkcja wydaje mi się całkowicie poprawna. Znak zapytania czy też wykrzyknik odnoszą się do wypowiedzi cytowanej wewnątrz cudzysłowu i nie zwalniają nas z obowiązku postawienia kropki zamykającej całe zdanie. Z jej pomijaniem spotkałem się tylko w utworach poetyckich.
Gdyby jednak zdanie ujęte w cudzysłów nie miało się kończyć wykrzyknikiem, pytajnikiem ani wielokropkiem, to kropki po nim, przed znakiem zamykającego cudzysłowu, bym nie postawił. Schematycznie rzecz można by przedstawić tak:
Oto przykład: „Najpierw idzie pierwsze zdanie. Potem idzie drugie zdanie. Potem trzecie”. I już.
Mirosław Bańko, PWN