zdaje się być ładny

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy można stosować formę zdaje się być (ładny, mądry, trudny do ocenienia itp.), a jeśli tak, to czy zawsze, czy tylko w pewnych okolicznościach?
Z góry dziękuję za pomoc, pozdrowienia.
Zamiast zdaje się być ładny prościej powiedzieć zdaje się ładny i ta druga konstrukcja jest zalecana, a pierwsza bywa przedmiotem krytyki. Ale samo zdaje się być nie musi być błędem. Podaję przykład za jednym z poradników językowych: „Mocne trunki w ogóle w wielu krajach wydają się być w odwrocie”.
Mirosław Bańko