zdania z podmiotem liczebnikowym

Szanowni Państwo,
które z podanych zdań jest zapisane prawidłowo: „Umierają 3000 osób” czy „Umiera 3000 osób”? Będę wdzięczna za odpowiedź i kilka słów wyjaśnienia.
Poprawne zdanie to: „Umiera 3000 (czytamy: trzy tysiące) osób”. Jeżeli fraza liczebnikowa w funkcji podmiotu nie odpowiada liczbie 2, 3 lub 4 ani nie kończy się liczebnikiem dwa, trzy ani cztery, orzeczenie występuje w liczbie pojedynczej. Por. „Umierają cztery osoby”, „Umierają dwadzieścia cztery osoby”, „Umierają sto dwadzieścia cztery osoby”, ale „Umiera jedna osoba (pięć osób, sto osób, tysiąc sto pięćdziesiąt pięć osób)”.
Mirosław Bańko, PWN
    Obawiam się, że odpowiedź pana Bańki na pytanie o poprawność zdań dotyczących śmierci 3000 osób jest nieprawidłowa. Wyraz tysiąc może w zdaniu występować nie tylko jako liczebnik, ale także jako rzeczownik – np. „W konkursie do wygrania były trzy tysiące złotych\'\', „Na wiecu zebrały się dwa tysiące ludzi\'\', „Umierają trzy tysiące osób\'\'.
    Paweł Mogielnicki
    Znam tę regułę (por. hasła milion i miliard w słownikach poprawnej polszczyzny PWN), ale jako zwolennik rozwiązań zgodnych z uzusem wybrałem wariant zdecydowanie częstszy. Jeśli kilkaset przykładów potwierdza realność frazy umiera 3000, ginie 4000 itp., a fraz typu umierają 3000, giną 4000 nie znajduje się wcale lub prawie wcale, to wniosek wydaje się oczywisty.
    Mirosław Bańko, PWN