zdanie dopowiedziane

Czy w zdaniu: „Telewizor kupimy, jeśli nie w lutym, to w marcu” przecinek przed jeśli jest konieczny?
Postawiłbym tu przecinek, gdyż następujące po nim zdanie złożone warunkowe ma charakter dopowiedzenia. Nie tylko widać to, ale i słychać: proszę zwrócić uwagę na intonację zdania przed przecinkiem i na skorelowaną z tym znakiem pauzę.
Nie każda inwersja w zdaniu warunkowym wymaga postawienia przecinka przed spójnikiem, por. „Tak jeśli usiądziesz, będzie dobrze”. Choć zdanie to ma szyk nietypowy, jego interpunkcja – przy założonej interpretacji: 'Jeśli tak usiądziesz, będzie dobrze' – jest poprawna. Gdyby napisać: „Tak, jeśli usiądziesz, będzie dobrze”, znaczenie byłoby inne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski