zdawać sprawę

Czy zwrot: zdawać sprawę jest poprawny? Wydaje mi się, ze już prawie zanikła forma zdawać sobie sprawę.
Słownik poprawnej polszczyzny PWN nie gani zwrotu zdawać sprawę, przestrzega tylko przed zdawaniem sprawozdania, nie lubi też czasownika sprawozdawać.
Zdawać sobie sprawę z czegoś, np. z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej, można by teoretycznie sobie samemu, ale bardzo trudno wyobrazić sobie sytuację, która by to uzasadniała. W praktyce zdawać sobie sprawę znaczy być świadomym czegoś (nie podzielam opinii, żeby ta forma „prawie zanikła”).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski