ze Sztokholmu, we Wrocławiu

Powiemy np. w Sztokholmie i w szwedzkim morzu, a przecież słowa te zaczynają się od dwóch spółgłosek, gdzie pierwszą jest sz, czyli według zasady należałoby użyć we. To wyjątki, czy może jest inne wytłumaczenie?
Pomyliły się Pani zasady: jedna dotyczy wyboru między przyimkiem w a we, druga wyboru między z a ze. Mówimy w Sztokholmie, ale we Wrocławiu oraz ze Sztokholmu, ale z Wrocławia. O szczegółach pisaliśmy w poradni nie raz, proszę wyszukać w archiwum porady zawierające ciąg we Wrocławiu, to powinno pomóc.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski