żeń-szeń, ale żeńszeniowy

 
żeń-szeń, ale żeńszeniowy
6.09.2011
Dzień dobry,
czy przymiotnik od rzeczownika żeń-szeń może także zawierać myślnik, czy poprawnie jest wyłącznie żeńszeniowy? Najnowszy Słownik wyrazów obcych wyd. Videograf II notuje żeń-szeniowy.
Pozdrawiam
Niektórzy wyznają zasadę, że ze słownikiem się nie dyskutuje, ale co począć, gdy słowniki się różnią między sobą? Najnowszy WSO PWN podaje: żeń-szeń, ale żeńszeniowy. Słownik wyrazów obcych tego samego wydawcy – tak samo. Dotychczas słowniki PWN uchodziły za miarodajne, a WSO PWN za najważniejszy wśród słowników ortograficznych. Jak Pan widzi, sięgam po argumenty zewnątrzjęzykowe, ale na uzasadnienie pisowni przyjętej w słownikach PWN można też podać argument wewnątrzjęzykowy: otóż mamy ping-pong, ale pingpongowy i pingpongistę.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!