żeńskie nazwy zawodów i funkcji raz jeszcze

Witam,
interesuje mnie taka kwestia: jak to właściwie jest z żeńskimi formami zawodów, kiedy zostawiamy je w męskiej formie, a kiedy do tej formy dodajemy -ka? Na przykład nauczycielnauczycielka, aktoraktorka, ale już np. sędziapani sędzia, pan prezespani prezes (bo chyba nie prezeska), pan reżyser – pani reżyser (chociaż w jednym z czasopism filmowych spotkałam się też ze zdaniem „Pani Agnieszka Holland to najbardziej znana polska reżyserka”).
Ten problem był wielokrotnie poruszany w naszej poradni. Proszę wpisać w okienko poradnianej wyszukiwarki słowa 'Marek Łaziński', a znajdzie Pani wiele wypowiedzi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski