zeszyt

Droga Poradnio!
Niedawno kolega zapytał mnie, czy mógłbym pożyczyć mu zeszyt z polskiego. Jestem pewien, że podręcznik, z którego korzystam podczas lekcji języka polskiego, jest podręcznikiem do polskiego. Czy w związku z tym zeszyt, w którym notuję podczas tych zajęć, nie jest zeszytem do polskiego?
Dziękuję za poświęconą chwilkę
– Igor Kamiński
Zeszyt może być z czymś (np. z notatkami) lub z czegoś (np. z polskiego). Może być także zeszyt do czegoś (np. do polskiego). Konstrukcje typu zeszyt do polskiego są w NKJP częstsze, a ich podobieństwo do konstrukcji typu podręcznik do polskiego dodatkowo przemawia na ich korzyść. Przejrzenie wyników kwerendy w NKJP uświadamia jednak, że niektóre osoby mówią nawet o podręcznikach z czegoś, i nie są to wcale przykłady z żywej mowy, gdzie trudniej o samokontrolę, lecz ze źródeł pisanych, wydanych drukiem. Mimo to opowiadam się za podręcznikiem do polskiego, matematyki, historii itd. oraz za zeszytem do tych samych przedmiotów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski