zgłaszać się – po co czy do czego?

Szanowni Państwo!
Mam wątpliwości przy następującym sformułowaniu: „Prosimy zgłaszać się po odbiór certyfikatów” czy „…do odbioru certyfikatów”? Osobiście skłaniam się do wersji pierwszej, ale potrzebuję również „teoretycznego” uzasadnienia wyboru (powiemy np. zapraszam do tańca, skłaniam się do wyboru itd.).
Będę wdzięczna za pomoc.
Można zgłosić się do jakichś działań, czyli wyrazić gotowość przystąpienia do nich. Inny słownik języka polskiego PWN, bogaty m.in. w informacje składniowe, ilustruje to przykładem: „Przemogła tremę i zgłosiła się do odpowiedzi”. Odbiór certyfikatu trudno jednak nazwać działaniem – stroną aktywną jest tu raczej ten, kto certyfikat wręcza, niż ten, kto go przyjmuje. Dlatego naturalniej brzmi zdanie: „Prosimy zgłaszać się po odbiór certyfikatów”.
Nawiasem mówiąc, przywołany słownik wyjaśnia też, dlaczego „Skłaniam się ku wersji pierwszej” jest lepsze niż „Skłaniam się do wersji pierwszej”.
Mirosław Bańko, PWN