ziemia i chemia

Czy mogą państwo wyjaśnić, czy istnieje różnica w wymowie końcówek wyrazów takich jak chemia i ziemia? A na czym ona dokładnie polega? Czy można mówić [źem'a] i [xemja]?
Z badań fonetyków wynika, że zarowno w wyrazach rodzimych typu ziemia, jak i w wyrazach zapożyczonych typu chemia wymawiamy w ostatniej sylabie jotę, tzn. mówimy [źem'ja] i [xem'ja]. Wynika stąd, że wymienione wyrazy się rymują.
Mirosław Bańko, PWN