żłób

Dlaczego o człowieku ordynarnym mówi się „żłób”? Czy to homonim czy rozszerzenie pierwotnego użycia?

Żłób w znaczeniu ‘człowiek nierozgarnięty, nieokrzesany, ordynarny, prostacki, głupi’ nie jest homonimem. Rzeczownik żłób jest polisemem, tzn. wyrazem mającym różne znaczenia, ale posiadającym jakiś wspólny element znaczeniowy. Pomiędzy znaczeniem pierwotnym (‘pojemnik na jedzenie dla zwierząt’) a odniesieniem do osoby owym wspólnym elementem są konotowane treści typu: obora, bydło, zachowania właściwe dla zwierząt itp.

Adam Wolański