złożony chorobą

Czy poprawny jest zwrot choroba kogoś złożyła, czy tylko ktoś złożony chorobą?
Przeważnie spotykamy się z drugą z tych konstrukcji. Pierwsza jest rzadka, trafia się czasem w tekstach literackich, np.: „(…) korespondowałem z przyjaciółmi (…), przede wszystkim zaś z Adamem Sewim, nim nieubłagana choroba nie złożyła go już w szpitalne łoże” (Miesięcznik Literacki). Nie ma powodu, by uważać tę konstrukcję za niepoprawną.
Mirosław Bańko