zmatowiony

Dzień dobry,
chciałam zapytać, jak wygląda imiesłów przymiotnikowy bierny od czasownika matowieć. Nie istnieje forma zmatowiony?
Pozdrawiam
Magdalena Wodyńska
Czasownik matowieć nie ma imiesłowu biernego, ponieważ jest nieprzechodni. Od zmatowieć można utworzyć formę zmatowiały – imiesłów przeszły o znaczeniu 'taki, który zmatowiał (być może bez niczyjego udziału)'. Jest też czasownik zmatowić o znaczeniu 'uczynić matowym' i ten, owszem, ma imiesłów bierny, por. „Lampki z Ikei i dyskretna, choć zajmująca całą ścianę, szafa ze zmatowionego szkła w aluminiowych profilach” (Wysokie Obcasy).
Mirosław Bańko, PWN