znak równości

znak równości
27.12.2012
Jaka interpunkcja rządzi zbiegiem nawiasu otwierającego i znaku równości? Mam na myśli częste w słownikach dopowiedzenia, jak np. buk (=drzewo), bóg (=bóstwo). Czy znak równości powinniśmy otaczać spacjami?
W zastosowaniach matematycznych (np. a + b = c), matematycznopodobnych (np. zysk firmy = wartość przychodów –- wartość kosztów) oraz niematematycznych (np. my = ja i wy) znak równości, podobnie jak i inne znaki relacji, oddziela się z obu stron spacją. Jeśli w tekście niematematycznym dochodzi do zbiegu nawiasu otwierającego ze znakiem równości, spacji po nawiasie się nie stosuje, tak jak we wszystkich innych przypadkach, kiedy po nawiasie występuje element słowny bądź cyfrowy. Spacja występuje natomiast po znaku równości, a więc napiszemy: buk (= drzewo), bóg (= bóstwo).
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!