znak równości

Jaka interpunkcja rządzi zbiegiem nawiasu otwierającego i znaku równości? Mam na myśli częste w słownikach dopowiedzenia, jak np. buk (=drzewo), bóg (=bóstwo). Czy znak równości powinniśmy otaczać spacjami?
W zastosowaniach matematycznych (np. a + b = c), matematycznopodobnych (np. zysk firmy = wartość przychodów –- wartość kosztów) oraz niematematycznych (np. my = ja i wy) znak równości, podobnie jak i inne znaki relacji, oddziela się z obu stron spacją. Jeśli w tekście niematematycznym dochodzi do zbiegu nawiasu otwierającego ze znakiem równości, spacji po nawiasie się nie stosuje, tak jak we wszystkich innych przypadkach, kiedy po nawiasie występuje element słowny bądź cyfrowy. Spacja występuje natomiast po znaku równości, a więc napiszemy: buk (= drzewo), bóg (= bóstwo).
Adam Wolański