znicz – dla kogo czy za kogo?

Czy wyrażenie znicz dla zmarłych przypadkiem nie sugeruje nonsensu? Przecież nie można zmarłym dać znicza, poza tym im taki przedmiot jest nie potrzebny. Znicz raczej jest wyrazem naszej pamięci o zmarłych i zapalamy go w ich intencji, a więc zapalamy znicz za zmarłych. Czy się przypadkiem nie mylę?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Na polskich stronach internetowych znicz dla zmarłych jest rzeczywiście kilkakrotnie częściej spotykany niż znicz za zmarłych. Czy kryje się za tym tylko bezmyślność i inercja (zawsze dziwiła mnie łatwość, z jaką niektórzy językoznawcy sięgają po takie oceny), czy też – nie uświadamiana zapewne – pogańska wiara, że znicz zapalony za zmarłych pomoże im się dostać do nieba, a więc poniekąd jest dla nich?
Osobiście zgadzam się z Pana argumentacją i wolę znicz za zmarłych od znicza dla zmarłych. Ale jeśli inne osoby wolą zapalać znicz dla zmarłych, to nie myślę im w tym przeszkadzać.
Mirosław Bańko, PWN