znów o Medjugorie

 
znów o Medjugorie
29.12.2009
Szanowni Państwo,
wciąż istnieje problem zapisu nazwy Medjugorie. Dr Jan Grzenia zalecił pisownię Medziugorje, Medjugorje lub Medjugorie. KSNG ustaliła zapis Medziugorie. Nie mogę znaleźć ustaleń KJR, na które powołuje się witryna Medziugorje. Polskie rzeczowniki nie mają końcówki -je, czy za poprawną nie należałoby więc przyjąć formę zapisu z końcówką -ie?
Moim zdaniem narzucanie jednej formy zapisu tej nazwy w czasach, gdy spontaniczne publikowanie ma charakter powszechny, jest z góry skazane na niepowodzenie. Zdając sobie z tego sprawę, w poradzie na ten temat zaproponowałem trzy zapisy jako najlepsze z możliwych, bo – jak pamiętam – w tekstach internetowych znalazłem kilkanaście różnych form pisanych tej nazwy. A skoro liczba wariantów jest tak duża, lepiej jakoś rozsądnie ukierunkować zwyczaj ortograficzny, niż narzucać jedną formę bez szans powodzenia.
Więcej powiem: problem ten istnieje i szybko nie zostanie rozwiązany. Orzeczenie KSNG (Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej) jest raczej martwe, bo w publikacjach przeważają zapisy Medjugorje, Medjugorie (ostatnią podaje Wielki słownik ortograficzny PWN).
Zakończenie -rje nie powinno stanowić problemu, bo chodzi o nazwę obcą, zapisaną zresztą alfabetem łacińskim (w wariancie chorwackim). Nie widzę konieczności zamieniania go na -rie.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!