znowu o pleonazmach

Czy wyrażenia dzielnica mieszkaniowa i deratyzacja szczurów są pleonazmami?
Dzielnica mieszkaniowa pleonazmem, skąd takie podejrzenie? Mieliśmy kiedyś rozbicie dzielnicowe kraju, ale władający dzielnicami książęta nie administrowali osiedlami domów wielorodzinnych.
Deratyzacja to po polsku na ogół odszczurzanie (por. franc. rat 'szczur'), deratyzacja szczurów brzmi więc jak masło maślane. Jeśli jednak przez deratyzację rozumieć w ogóle tępienie szkodliwych gryzoni (a tak mówią słowniki), to deratyzacja szczurów ma sens, tylko brzmi niezbyt zręcznie. Wolałbym powiedzieć tępienie szczurów, choć mogę sobie wyobrazić, że ktoś woli sięgnąć po słowo obce i mądrzejsze.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski