zob. i por.

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o wyjaśnienie, kiedy w przypisach należy stosować odsyłacz por. ('porównaj'), a kiedy zob. ('zobacz'). Czy może są one tożsame i czy można je stosować wymiennie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ewa Wasilewska
Stosowanie obu skrótowych odsyłaczy nie jest w żaden sposób znormalizowane. Doszukiwanie się w ich przypadku jakichkolwiek niuansów znaczeniowych jest dzieleniem włosa na czworo. Można je zatem – bez obaw o narażenie się na uwagi krytyczne – stosować wymiennie. Oba odsyłacze mają też swoje łacińskie równoważniki – cf. ('confer') i v. ('vide'), które można stosować, gdy w przypisach bibliograficznych używa się łacińskich oznaczeń typu: ibidem, op. cit., s.a. itd.
Adam Wolański