żółw i żaba

 
żółw i żaba
16.04.2012
Jaka powinna być końcówka czasownika (i dlaczego) w zdaniu: „Żółw i żaba weszły do kałuży” (czy „…weszli do kałuży”)?
Za rozstrzygnięcie dylematu końcówkowego dziękuję i pozdrawiam
Bożena
Łączliwość orzeczenia z tzw. podmiotem szeregowym to zjawisko trudne do jednoznacznego opisania i w wypadku wielu reprezentujących je konstrukcji musimy dopuścić oboczność form. Gdyby zdanie zaczynało się od słów: „Chłopiec i dziewczyna…”, to nie byłoby wątpliwości, że ciąg dalszy winien brzmieć: „…weszli do kałuży”. Ponieważ jednak żółw ma rodzaj męski nieosobowy, czyli w mianowniku liczby pojedynczej różni się od żaby, a w mianowniku liczby mnogiej nie – por. „Żółw wszedł”, „Żaba weszła”, ale „Żółwie weszły” i „Żaby weszły” – można się wahać, czy w zdaniu takim jak przytoczone w pytaniu powinna przeważyć gramatyczna różnica między żółwiem a żabą, czy podobieństwo między nimi.
Osobiście powiedziałbym: „Żółw i żaba weszły do kałuży”, zwłaszcza gdyby chodziło o zwykłego żółwia i zwykłą żabę. Gdyby natomiast szło o postaci z bajki, to ze względu na zwyczajną w takich utworach personifikację zdanie „Żółw i żaba weszli do kałuży” uznałbym za równie dobre, a może nawet lepsze.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!