związek przyczynowo-skutkowy

Czy określenie związek przyczynowo-skutkowy jest pleonazmem? Czy wystarczy/należy pisać "związek przyczynowy".

Dziękuję!

D.

Zacznijmy od tego, że pleonazm to wyrażenie, w którym część podrzędna gramatycznie zawiera elementy treściowe występujące w wyrazie nadrzędnym, por. np. *akwen (jaki?) wodny. Element przyczynowo-skutkowy to przymiotnik złożony z członów równorzędnych semantycznie, więc trudno tu mówić w ogóle o pleonastyczności tej konstrukcji. Strukturę językową złożoną ze współrzędnych składników o identycznym znaczeniu nazywa się tautologią. Ale przywołane w pytaniu wyrażenie nie jest także tautologią. Wyrażeniami związek przyczynowy i związek przyczynowo-skutkowy można się posługiwać wymiennie. Złożony człon przymiotnikowy pojawia się również w określeniu terminologicznym: łańcuch przyczynowo-skutkowy.

Adam Wolański