zwroty do adresata w podręczniku

zwroty do adresata w podręczniku
17.11.2011
17.11.2011
Witam Pana.
Tłumacze podręcznik, w którym jest bardzo dużo zwrotów bezpośrednich do adresata, czyli zaimków osobowych dzierżawczych. Czy powinnam je pisać z wielkiej, czy z małej litery? Wydaje mi się ze z małej, ponieważ nie jest to list, ale nie jestem pewna.
Z wyrazami szacunku
Ada Konieczny
Prof. Małgorzata Marcjanik, która w naszej poradni doradza w sprawach językowego savoir-vivre'u, już się wypowiadała na ten temat. Jej opinię znajdzie Pani za pomocą poradnianej wyszukiwarki: z listy kategorii proszę wybrać pozycję pragmatyka, a w okienko przeznaczone na szukane słowo wpisać dzierżawcze.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 17.11.2011
    Tradycyjnie autorzy podręczników zwracają się do adresata, czyli ucznia, stosując zapis zaimków z małej litery. Bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedź, czy Państwo zalecacie zapisywanie ich dużą literą. Jest to kwestia bardzo istotna i zarówno autorzy, jak i redaktorzy mają wątpliwości. Z góry dziękuję za odpowiedź
    Joanna Cierkońska
  2. 17.11.2011
    Uzus jest taki, że obecnie zapis małą literą stał się niemal normą (por. chociażby wywiady prasowe, w których do udzielającego wywiadu adresata dziennikakarz zwraca się małą literą; wyjątkiem są nestorzy i osoby z dużym prestiżem), i ja to popieram. Wielka litera jest odbierana jako już archaiczna, w związku z tym zwracanie się w ten sposócb do odbiorcy np. podręcznika szkolnego razi.
    Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego