życzenia świąteczne

Dzień dobry, jak poprawnie powinno się pisać życzenia świąteczne? Chodzi mi konkretnie o użycie małych i dużych liter: z okazji Świąt (czy świąt) Bożego Narodzenia? I czy piszemy szczęśliwego nowego roku, czy Nowego Roku? Dziękuję za odpowiedź.
Nazwy świąt, o których mowa, to Boże Narodzenie i Nowy Rok (bez członu święta). Życzenia z okazji Bożego Narodzenia, jeśli mają w swoim składzie zawierać człon święta, powinny mieć formę …z okazji świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajowo jednak Polacy piszą …z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Tę wersję pisowni można zaakceptować, gdyż polska ortografia dopuszcza możliwość użycia wielkiej litery ze względów uczuciowych (z taką motywacją mamy tu do czynienia).
Odpowiedni przepis ortograficzny ma postać: „Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych jest indywidualną sprawą piszącego. Przepisy ortograficzne pozostawiają w tym wypadku dużą swobodę piszącemu, ponieważ użycie wielkiej litery jest wyrazem jego postawy uczuciowej (np. szacunku, miłości, przyjaźni) w stosunku do osób, do których pisze, lub w stosunku do tego, o czym pisze” (Nowy słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji, red. E. Polański, Warszawa 2003, s. XLVI).
Życzenia z okazji Nowego Roku są życzeniami, które dotyczą oczywiście całego roku kalendarzowego, rozpoczynającego się świętem Nowego Roku, a nie tylko jednego dnia, jak by z pisowni wynikało. Zwyczajowo przyjęło się jednak, że życzenia na cały rok zapisujemy tak, jak gdyby dotyczyły tylko pierwszego dnia tego roku: szczęśliwego Nowego Roku.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski