wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • JavaScript
  30.03.2020
  Dzień dobry,

  W jaki sposób powinniśmy prawidłowo odmieniać nazwy języków programowania JavaScript i TypeScript? Zauważyłem, że bardzo powszechna jest różna odmiana tych dwóch podobnych wyrazów:

  • M. JavaScript
  • D. JavaScriptu
  • C. JavaScriptowi
  • B. JavaScript
  • N. JavaScriptem
  • Msc. JavaScripcie
  • W. JavaScripcie!

  • M. TypeScript
  • D. TypeScripta
  • C. TypeScriptowi
  • B. TypeScripta / TypeScript
  • N. TypeScriptem
  • Msc. TypeScripcie
  • W. TypeScripcie!

  Ciekawi mnie głównie dopełniacz i biernik.

  Zadałem to samo pytanie na jednym z forów programistycznych i część osób potwierdziła moją odmianę, ale część uznała, że oba słowa odmienia tak, jak „jogurt“ (a więc dopełniacze TypeScriptu i JavaScriptu).

  Jedna z osób zasugerowała mi, iż różnica w odmianie może wynikać z tego, że końcówka „u“ jest bardziej charakterystyczne dla rzeczowników abstrakcyjnych, a „a“ dla marek, a TypeScript początkowo był kojarzony wyłącznie z jedną firmą i mógłby być uznany za markę.

  https://www.ekorekta24.pl/dopelniacz-liczby-pojedynczej-rzeczownikow-rodzaju-meskiego-koncowka-a-czy-u/

  Czy tak jest w rzeczywistości? Którą z tych odmian należy uznać za bardziej poprawną?
 • Wolę lub bardziej lubię
  30.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Uprzejmie proszę o poradę dotyczącej poprawności pytania: Co byś bardziej wolał? względem pytania Co byś wolał?. Córka twierdzi że tylko druga forma jest poprawna.
 • Umieć a znać
  30.03.2020
  Jak mówić poprawnie? Ostatnio ze znajomymi zastawiamy się, czy język można zarówno znać, jak i umieć. Moi znajomi uważają, że język można jedynie znać (na jakimś poziomie), ja natomiast uważam, że (być może jest to mowa potoczna, czyli mówić można, ale pisać w listach oficjalnych niekoniecznie wypada) język można również umieć. Mogę, jadąc do pracy za granicę, powiedzieć umiem niemiecki i oczywiście nie mam na myśli ani, że moje umiejętności są na eksperckim poziomie, ani że moja wiedza językoznawcza jest na takim, tylko że po prostu czuję się swobodnie korzystając z tego języka.
  Czy język można umieć, czy powinno się go tylko znać?
  Moim zdaniem umieć nie niesie ze sobą szerszego znaczenia niż znać, zależy co mówiący ma na myśli.
 • grzech przeciwko ekologii
  30.03.2020
  Szanowni Państwo,
  bardzo proszę o wyjaśnienie wątpliwości w związku z pojęciem "grzech ekologiczny". Papież Franciszek postuluje wprowadzenie tego terminu do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czy nie ma w tym sformułowaniu sprzeczności: grzech, to coś złego, negatywnego, natomiast ekologia konotuje atrybuty pozytywne: coś dobre, pożyteczne, pożądane, czyste, naturalne. Czy zatem jest to pojęcie poprawne? Jak należy je, pod kątem językowym, interpretować? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
 • Nazwisko Jakoktochce
  30.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Moi znajomi szykują się do wesela, a co za tym idzie zabierają się za wypisywanie zaproszeń. Jedno z nazwisk gości stało się problematyczne. Mowa o nazwisku Jakoktochce. Znajomi chcą uniknąć trendu pozostawiania nazwisk w mianowniku, dlatego spróbowali zmierzyć się z tym zadaniem.
  Czy zasada dotycząca odmiany nazwisk wg paradygmatu przymiotnika będzie właściwa? Państwo Jakoktochcejowie? W przypadku mężczyzny, dopełniacz: pana Jakoktochcego?
  Małżonka ma dwuczłonowe nazwisko: Ogierman-Jakoktochce. Czy poprawny dopełniacz to Ogierman-Jakoktochcejowej? Narzędnik: Ogierman-Jakochtocejową?
 • indeks osób czy indeks nazwisk
  25.03.2020
  Szanowni Państwo,
  czym różni się indeks osób od indeksu nazwisk?
  Z poważaniem
  Czytelniczka
 • król i władca to wyrazy pospolite
  25.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy poprawnej formy zapisywania tytulatury władców. Mianowicie, czy pisząc „Król Polski Kazimierz Wielki” w środku zdania, należy każde z tych słów zapisać wielką literą? Mam na myśli sytuację, gdy w kolejnych zdaniach słowo „król” lub „władca” będzie dotyczyło stricte tej samej osoby.
  Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
 • Zdanie złożone z podrzędnym dopełnieniowym
  24.03.2020
  Szanowna Pani Profesor,
  mocno się zdziwiłem, kiedy przeczytałem niektóre tytuły rozdziałów w podręczniku do języka polskiego do klasy 7 dotyczące zdań złożonych podrzędnie. Otóż zostały one, moim zdaniem, sformułowane niepoprawnie, ponieważ brzmią następująco (tylko trzy przykłady):

  Zdania złożone z podrzędnym dopełnieniowym
  Zdania złożone z podrzędnym podmiotowym
  Zdania złożone z podrzędnym okolicznikowym.

  nie rozumiem w tej konstrukcji, co to jest „podrzędnym dopełnieniowym” etc. Powinno chyba być „z podrzędnym dopełnieniem” lub „zdanie złożone podrzędnie dopełnieniowe”.

  Serdecznie pozdrawiam
  Michał
 • W gorącej wodzie kąpany
  24.03.2020
  Dlaczego fraza w gorącej wodzie kąpany oznacza osobę niecierpliwą?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, XYZ.
 • Kwarantanna
  24.03.2020
  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie słowa kwarantanna, a mianowicie tego, czy jeśli ktoś został objęty kwarantanną, to jest na kwarantannie, w kwarantannie, czy może jedno i drugie w zależności od tego, czy mówimy o stanie przymusowego odosobnienia, czy miejscu owego odosobnienia.
 • Stypizowany
  24.03.2020
  W tekstach prawniczych często pojawia się sformułowanie stypizowany, np. Pierwsze z wykroczeń stypizowanych w art. 19 ust. 1 ustawy o informowaniu... lub W razie skazania za przestępstwa stypizowane w art. 65 § 1 i 3.... Czy należy uznać już za poprawne takie fachowe znaczenie, mimo braku w słownikach? I co tak naprawdę znaczy?

  Z poważaniem
 • Nazwisko Kuropatwa
  24.03.2020
  Dzień dobry,
  zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w kwestii odmiany nazwiska na zaproszeniu ślubnym. Moi znajomi mają na nazwisko Kuropatwa, zatem kogo zapraszam? Państwa Kuropatwów?
 • Składnia narodu polskiego
  23.03.2020
  Chciałbym się dowiedzieć czy poniższy tekst jest poprawnie napisany: „Rzeczpospolita Polska aby właściwie służyć dobru wspólnemu i odpowiedzieć na wyzwania współczesności musi stać się nowoczesną republiką. Jej władza winna oprzeć się na solidnym fundamencie,
  którym jest ukształtowany w toku tysiącletniej historii naród polski”.
  Chodzi mi głównie o końcówkę: naród polski – czy nie powinno być narodu polskiego.
 • Epidemiczny a epidemiologiczny
  23.03.2020
  W związku z aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa wielu programach i artykułach padają określenia epidemiczny i epidemiologiczny. Są one stosowane równoznacznie, zamiennie np. w jednym artykule mówi się o stanie lub zagrożeniu epidemicznym, a następnie 2 zdania niżej pojawia się stan (zagrożenie) epidemiologiczne.
  Czy jest to poprawne zastosowanie tego określenia? Czy możemy je stosować zamiennie?
  Pozdrawiam
 • Pełniący obowiązki
  23.03.2020
  Dzień dobry,

  w jakim przypadku powinien być rzeczownik po sformułowaniu pełniący obowiązki, jeśli zapisujemy go skrótem p.o.?

  Pozdrawiam
  Agnieszka
 • Córka i żona kagana i bana
  23.03.2020
  Żona, córka chana to chanum. A jak nazywały się żony i córki kagana oraz bana? A gdyby to kobiety sprawowały te funkcje, jak brzmiały by te tytuły w wersji sfeminizowanej?
 • Wymowa cząstki nia
  20.03.2020
  Szanowni Państwo,
  ostatnio zapytałam m.in. o poprawną wymowę Hiszpani. Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyprowadzenie mnie z błędu. Chciałabym również prosić o wyjaśnienie, czy nia w następujących nazwach wymawiamy analogicznie jak w Hiszpanii: Tanzania, Toskania, Rumunia, Unia, Dania, Nadrenia, Słowenia, Saksonia, Macedonia, Laponia, Albania, Armenia, Estonia, Jordania, Kenia, Mauretania?
  Czy z Eswatini i Bośnią czynimy podobnie?

  Łączę wyrazy szacunku
  Czytelniczka Natalia
 • Dlaczego imiesłów to imiesłów?
  20.03.2020
  Mam 2 pytania związane z imiesłowami:
  1. Jak jest etymologia słowa imiesłów?
  2. Skąd się wzięła nazwa imiesłów przysłówkowy? Innymi słowy: Co ma wspólnego imiesłów przysłówkowy z przysłówkiem? Pytanie wynika z tego, że przykładami imiesłowu przysłówkowego są słowa: idąc, pisząc, zrobiwszy, powiedziawszy a przykładami przysłówków: pięknie, wysoko, wczoraj. Jaki jest więc związek między tymi wyrazami?
 • Superekstrawartościowe
  20.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Chciałabym poprosić o ostateczne rozstrzygnięcie, czy przymiotniki z podwójnymi cząstkami super, ekstra, hiper itd. powinny być pisane razem czy osobno. Praktyka językowych autorytetów jest niejednolita: superekstrawartościowe (Katowice 2016) kontra super hiper trudne (Rzeszów 2020). Jak się mają w tym odnaleźć miłośnicy dyktand? Dziękuję bardzo za odpowiedź.
 • naraz kontra na raz
  20.03.2020
  Dzień dobry! Chciałabym wrócić do rozróżnienia pisowni na raz/naraz. Myślałam, że rozstrzygającym kryterium jest tu akcent (jeśli pada na na, piszemy razem, jeśli na raz, piszemy osobno, por. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-raz-i-naraz;13420.html, lecz okazuje się, że tak nie jest. W haśle na raz w WSO widnieje bowiem znaczenie ‘za jednym zamachem’, co zostało wykorzystane w Dyktandzie nad Dolinką. Jak rozróżnić zatem na raz – ‘za jednym zamachem’ od naraz – ‘jednocześnie’?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego