wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Błąd kategoryczny
  13.11.2018
  Szanowna Redakcjo!
  Znalazłem błąd w jednym z artykułów umieszczonych na Państwa stronie. Jest on kategoryczny, więc proszę o reakcję. W artykule na temat spójnika i/lub (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/i-lub;8351.html), znajduje się następujące zdanie:
  Czasem lub odpowiada logicznemu spójnikowi dysjunkcji, czyli jest synonimem wyrażenia albo..., albo...

  Jest to kategoryczny błąd z logicznego punktu widzenia. Nawet jeżeli na potrzebę artykułu zasady logiki są nagięte, a przy użyciu argumentacji wynikającej z powszechnego użycia artykuł ma do tego prawo, to konieczne jest pozostawienie adnotacji podkreślającej wyjątkowość tej sytuacji.

  Z wyrazami szacunku
  Stanisław Lorys
 • Za rok w maju
  13.11.2018
  Szanowna Poradnio,
  Nie robię sobie żartów.
  Wcześniej pytałem o określenie za rok w maju powiedziane dzisiaj. Pani żartuje z tego, co piszę, nie dostałem odpowiedzi, dlaczego mogę mówić za rok w maju, jeśli nie ma 12 miesięcy, chodzi mi o to jak to jest, że mówię za to A nie ma roku, czy jest to niepoprawne, nie precyzyjne w tym wypadku.
 • Entourage
  13.11.2018
  Dzień dobry,
  Piszę do Państwa w sprawie zakresu znaczenia francuskiego słowa entourage. Znam podstawowe znaczenie tego słowa, ale jakiś czas temu spotkałem się także – jak dobrze pamiętam – w jednym z filmów z użyciem tego słowa w kontekście stylizacji ubrania nietuzinkowej ekscentrycznej osoby.
  Czy znaczenie tego słowa może być użyte zatem także w kontekście ubioru?

  z poważaniem
  Dawid Szelag
 • Rodzaje w języku polskim
  13.11.2018
  Wiele podręczników języka polskiego podaje, że rzeczowniki występują w trzech rodzajach – męskim, żeńskim i nijakim i ten rodzaj jest taki sam w liczbie pojedynczej i mnogiej. Pani polonistka uczy moją córkę, że w liczbie mnogiej mamy tylko dwa rodzaje – męskoosobowy i niemęskoosobowy. Czy obowiązują obie zasady, czy któraś jest nieaktualna? Proszę podać źródło, na które mogę się powołać.
 • Nazwa sądu w Pakistanie
  13.11.2018
  Szanowna Poradnio,
  prasa donosiła niedawno o wyroku Pakistańskiego Sądu Najwyższego. Moje pytanie dotyczy pisowni przymiotnika pakistański małą literą. Zgodnie z zasadą „Małą literą piszemy przymiotniki utworzone od nazw kontynentów, krajów ...“ – przymiotnik ów powinien być pisany małą literą. Czy pisownia wielką literą jest poprawna, ponieważ chodzi o sąd o zasięgu krajowym? I czy zatem w przypadku sądów niższych szczebli przymiotnik napiszemy z małej litery, ponieważ jest ich wiele?
  Paweł
 • Zapraszam cię do mojego Koła (koła)
  9.11.2018
  Szanowni Państwo,
  nurtuje mnie kwestia używania wielkiej i małej litery przy nazwach organizacji. Pisząc przykładowo Koło Naukowe Socjologii Stosowanej, naturalnie używam wielkich liter. Jednakże, jakiej litery powinienem użyć, gdy piszę o organizacji, używając samego słowa koło, lecz mając na myśli konkretną instytucję? Przykładowo w zdaniu: Zapraszam cię do mojego koła/Koła, realizujemy kilka ciekawych projektów.

  Będę bardzo wdzięczny za rozwianie wątpliwości.

  Z wyrazami szacunku
 • O nazwie strony Pomocnik Językowy
  9.11.2018
  Szanowni Państwo,
  mam wątpliwość dotyczącą użycia wielkich liter.
  Prowadzę stronę językową, która jest w istocie narzędziem do nauki języka angielskiego (zbiorem różnorakich ćwiczeń). Nazwałem ją Pomocnik Językowy. Czy poprawnie zapisałem nazwę? Czy w nazwie zakładki na tejże stronie O Poradniku, to małą czy wielką literą powinienem zapisać samo słowo Poradniku? Proszę o wskazówki.

  Z poważaniem
  Bogusław Solecki
 • O wyrażeniu mała ojczyzna
  9.11.2018
  Bardzo popularnym terminem stała się w ostatnich dekadach MAŁA OJCZYZNA
  Jak powinno się pisać:
  – mała ojczyzna
  – „mała ojczyzna”
  – Mała Ojczyzna
  – „Mała Ojczyzna”
  a może
  – mała Ojczyzna
  ?
  Wszystkie wersje są w poważnej literaturze humanistycznej obecne.

  Dajmy na to, że chodzi o zdania:

  To była moja MAŁA OJCZYZNA
  Regionaliści to miłośnicy MAŁYCH OJCZYZN
  Każdy ma swoją MAŁĄ OJCZYZNĘ

  Pozdrawiam,
  Damian Kasprzyk
  Łódź
 • Zespół Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego
  9.11.2018
  Szanowni Państwo, proszę o odpowiedź, czy poprawna jest odmiana nazwy własnej szkoły:
  M. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego.
  D. Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  C. Zespołowi Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  B. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  N. Zespołem Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego,
  Ms. Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego.
 • Dokonany zawrzeć
  9.11.2018
  Szanowna Pani,

  proszę jeszcze o wyjaśnienie czy poprawna nazwa imiesłowu nie powinna zawierać informacji że jest to:

  imiesłów przymiotnikowy bierny czasownika „zawrzeć” w aspekcie niedokonanym?
  Brzmi to zapewne trochę „technicznie”, ale ważne jest dla mnie aby porada była maksymalnie precyzyjna. Informacja o przymiotnikowym typie imiesłowu jest o tyle ważna, że tłumaczenie pochodzi od angielskiego „contracts concluded”, a reguła gramatyczna mówi, że końcówka „-ed” oraz położenie obok rzeczownika, wskazują że mamy do czynienia z imiesłowem przymiotnikowym biernym – Past Participle. Stąd zapewne tłumacz przetłumaczył to jako „umowy zawierane”, ignorując dokonany aspekt czasownika.

  Przepraszam, jeżeli jestem zbyt „precyzyjny”.

  Nie rozumiem jedynie stwierdzenia:

  W zdaniu tym „zawieszona jest” informacja o tym, czy zawarcie umowy (umów) już się dokonało, czy nie – mowa jest jedynie o tym, że takie umowy są (były i będą) zawierane.
  Czy możemy zrezygnować z bardzo rozmytego określenia „zawieszona jest”, którego nie rozumiem, lub użyć bardziej określenia konkretnego?

  Z wyrazami szacunku,
  Ryszard Styczyński
 • Wielkie liczby w systemie rzymskim
  8.11.2018
  Szanowni Państwo,
  w „Edycji tekstów” dr. Wolańskiego można znaleźć informację: „Kreska pozioma nad cyfrą rzymską mnoży ją przez tysiąc” (s. 107). Bardzo jestem ciekaw, skąd się wziął taki „rozszerzony system rzymski” (czy Rzymianie posługiwali się tak dużymi liczbami?) i jakie jest jego zastosowanie. Trudno mi bowiem wyobrazić sobie tekst, w którym liczby typu 234 567 byłyby zapisywane w systemie rzymskim.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Odmiana imienia Eli
  8.11.2018
  Szanowni Państwo,
  jak należy odmieniać angielskie męskie imię Eli (wymawiane Ilaj)?
  Z poważaniem
  MK
 • Anonimowi Alkoholicy jako tacy
  8.11.2018
  Szanowni Państwo!
  Mam wątpliwości co do zdania: AA, jako takie, nie powinno nigdy stać się organizacją. Wątpliwość pierwsza: jako takie? A cóż to niby znaczy? Jako jakie? Czyżby było jakieś jako inne? Druga dotyczy rodzaju – chodzi tu o Anonimowych Alkoholików – czemu więc nie jako takich? To może być też Wspólnota AA, ale wtedy poprawnie byłoby jako taka. Sam skrót AA jest rodzaju nijakiego? A dlaczego?

  Z poważaniem – Maria W.
 • Zaangażowanie
  8.11.2018
  Szanowni Państwo,
  ostatnio podczas dyskusji z moim ojcem narodziła się wątpliwość, pytanie: Czy można być w coś zaangażowanym, a nie wierzyć w skutek swoich działań? Czy angażowanie to tylko poświęcanie czasu lub pieniędzy na jakiś cel, czy wiara ma tu znaczenie?

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Adam
 • Nie dotknij! a Nie dotykaj!
  8.11.2018
  Szanowni Państwo!
  Zastanawia mnie poprawność wyrażeń nie dotknij, nie owiń, nie spójrz, nie zbliż. Czy taka forma czasownika jest poprawna, czy powinniśmy jednak napisać nie dotykaj, nie owijaj, nie patrz, nie zbliżaj?

  Małgorzata
 • Medtronic
  7.11.2018
  Dzień dobry Państwu!
  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, jaka powinna być prawidłowa forma dopełniacza l. poj. nazwy przedsiębiorstwa Medtronic. Kiedy rejestruję się w recepcji budynku, w którym firma się znajduje, mówię: Do Medtronica, ale zacząłem mieć wątpliwości po przeczytaniu Państwa porady, że skrótowce powinny mieć w tym przypadku końcówkę -u. Forma Do Medtronicu brzmi dla mnie bardzo nienaturalnie. Bardzo zależy mi na odpowiedzi, ponieważ uczę zatrudnionych tam cudzoziemców polskiego.
 • Iloma?
  7.11.2018
  Szanowni Państwo,
  jak należy używać liczebnika iloma, gdy odpowiedzią na pytanie jest np. 21?

  Z wyrazami szacunku,
  Aleksandra
 • Donica
  7.11.2018
  Szanowni Państwo,
  proszę o etymologię rzeczownika donica.

  Pozdrawiam
  Stratos Vasdekis
 • Nazwisko Myszka
  7.11.2018
  Witam, mam pytanie dotyczące odmiany nazwiska Myszka. Czy poprawna jest odmiana:
  M. Myszka państwo Myszkowie
  D. Myszki Myszków
  C. Myszce Myszkom
  B. Myszkę Myszków
  N. Myszką Myszką
  Ms. Myszce Myszkach.

  Moje wątpliwości pojawiły się, ponieważ osoba nosząca to nazwisko zwróciła mi uwagę, że nie należy go odmieniać, co wzbudziło moje zdziwienie.
  Dziękuję za odpowiedź, Ina.
 • Młodzieżowe dzban i jego pochodne
  6.11.2018
  Dzień dobry,
  wśród młodzieży popularność zyskuje ostatnio słowo dzban, jako obraźliwe i nieco humorystyczne określenie osoby głupiej. I tutaj rodzi się pewien kłopot z nazwaniem tego. Jeśli ktoś jest głupi, to swoim postępowaniem objawia swoją głupotę, a jeśli ktoś jest dzbanem, to dzbanizm czy dzbaniarstwo? A może jeszcze jakoś inaczej?

  Pozdrawiam,
  Czytelnik

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego