wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Urlop
  21.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Wg Słownika języka polskiego PWN urlop to ‘ustawowo zagwarantowana płatna lub niepłatna przerwa w wykonywaniu pracy’. Czy oznacza to, że tego określenia nie można używać w odniesieniu do pracujących na podstawie umów śmieciowych prekariuszy (nie mających tego typu ustawowych gwarancji)?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Mateusz Rusin
 • Koedukacyjny
  21.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Na Booking.com (i nie tylko tam) można spotkać oferty łóżko piętrowe w koedukacyjnym pokoju wieloosobowym. O jaką edukację tu chodzi? Czy to zdanie ma sens, skoro chodzi o miejsce noclegu, a nie salę wykładową?
  Ktoś pytał kiedyś już o toaletę koedukacyjną.
 • Godło
  21.01.2019
  Dzień dobry, nie wiem jaka jest definicja słowa godło. Pomogą państwo?
 • Zakluczać, przekluczać, zamykać na klucz
  21.01.2019
  Szanowni Państwo które ze zdań jest poprawne:
  1. Po wyjściu z domu proszę przekluczać drzwi wejściowe.
  2. —- „ —- zakluczać - „ - .
  3. —– „ —- zamykać drzwi na klucz.

  Dziękuję i pozdrawiam. Katarzyna
 • Gdzie śpimy?
  18.01.2019
  Szanowni Państwo,
  śpimy w łóżku czy na łóżku? A może i tak, i tak, zależnie do sytuacji? Powiedziałabym, że śpiąc pod kołdrą, śpię w łóżku (traktując tu mebel jako całość z pościelą), a jeśli zwierzę śpi na łóżku, to właśnie na pościeli.
 • Rzeczpospolita
  18.01.2019
  Poproszę o wyjaśnienie rozbieżności co odmiany słowa: rzeczpospolita. W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN 1999 pod red. A. Markowskiego zabronione używanie rzeczypospolita, a w Słowniku ortograficznym WILGA 2000 pod red. A. Markowskiego ta forma jest dopuszczalna. W Innym słowniku języka polskiego PWN 2000 pod red. M. Bańko w mianowniku rzeczypospolita nie występuje, ale w odmianie już tak. Czy jest dopuszczalna odmiana tego słowa w wołaczu: o rzeczpospolito! o rzeczypospolito!
 • Bezokolicznik
  18.01.2019
  Witam. Przeszukałam wiele stron, ale żadna nie dała mi dobrej odpowiedzi. Zastanawia mnie forma można coś zrobić. Na przykład w zdaniu Można to przecież zrobić w paczkomacie. Czy taką frazę nazwalibyśmy bezokolicznikiem? Czy jednak w jakiś sposób da się określić liczbę, tryb, stronę, osobę itp.?

  Dziękuje za pomoc.
 • Słowacja i Dominikana
  18.01.2019
  Szanowny Panie/Pani,
  powszechnie można usłyszeć, że ktoś był na Słowacji, na Dominikanie, na Węgrzech, na Ukrainie. O ile ostatnie z określeń wydaje mi się poprawne (można być na Ukrainie, podobnie jak można być na Mazowszu, gdyż Ukraina to również kraina historyczno-geograficzna), pozostałe 3 przypadki zdają się być błędne, bowiem żadne z tych państw jest ani krainą, ani wyspą. Stąd poprawne wydaje mi się w Słowacji, w Dominikanie, w Węgrzech.

  Czy poprawnie myślę?
  Tomasz
 • Zostało mi cztery złote czy Zostały mi cztery złote?
  18.01.2019
  Jak się pisze poprawnie: Zosi zostały 4 zł czy Zosi zostało 4 zł?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • PRL-u, PWN-ie itd.
  17.01.2019
  Dzień dobry, coraz częściej w zapisie skrótowców pomija się dziś dywiz, tzn. zamiast PWN-u stosuje się zapis PWNu. Czy taka praktyka jest dopuszczalna czy uznać ją należy za błąd?
 • Farna, Karna
  17.01.2019
  Jak należy odmieniać nazwiska typu: Farna, Karna, czy: np. piosenka Ewy Farnej (czy może Ewy Farny?), rozmowa Anny Karnej (czy Anny Karny?)
 • Saczkowowie i Mańkowie
  17.01.2019
  Witam serdecznie,
  moje pytanie dotyczy poprawności odmiany nazwisk. Czy poniżej poprawnie odmieniono nazwiska Saczków oraz Mańka w bierniku:
  - Zapraszamy Państwa Agatę i Filipa Saczkowów,
  - Zapraszamy Państwa Darię i Jerzego Mańków.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam!
 • Sfunkcjonalizowany
  17.01.2019
  Szanowni Państwo,
  będę bardzo wdzięczna za poradę językową dotyczącą słowa sfunkcjonalizowany (np.
  W ostatnim etapie prac laboratoryjnych materiał ten został sfunkcjonalizowany tiolami niskocząsteczkowymi). Bardzo proszę o wiadomość, czy słowo to funkcjonuje w języku polskim i czy jego użycie w opracowaniach naukowych będzie poprawne.

  W oczekiwaniu na wiadomość łączę wyrazy szacunku oraz serdeczne pozdrowienia,
  Magdalena Oćwieja
 • Frazeologizmy z d…
  17.01.2019
  Dzień dobry,
  moje pytanie jest nieco grubiańskie, niemniej jednak kwestia ta wywołała ostatnio ożywioną dyskusję wśród moich znajomych. Otóż, czy poprawnie jest powiedzieć, że ktoś dostał w dupę, czy też że dostał po dupie? Moim zdaniem obie wersje są poprawne i równoznaczne, ale proszę o rozstrzygnięcie tego dziwnego sporu.

  Z uszanowaniem,
  Zakłopotany czytelnik Poradni
 • Odmiana obcych nazw firmowych
  16.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Jak odmieniać kłopotliwe nazwy zagranicznych firm? Przykładowo Volkswagen Group nie odmieniłabym, ale powinna być Grupa Volkswagen czy Grupa Volkswagena? Jak postąpić z nazwami typu Alasca Wild – pracuję w Alasca Wild czy Alasce Wild / pracuje w Wild czy Wildzie?
 • Przydawka integralna
  16.01.2019
  Witam, czy konieczne jest wprowadzanie przecinka w zdaniu Ujrzał młodą dziewczynę wychodzącą z domu? Chodzi mi konkretnie o przecinek przed imiesłowem wychodzącą.
 • imię Dudley
  16.01.2019
  Szanowny Panie Doktorze,
  dziękuję za poradę https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jeszcze-o-nazwisku-Casey;19108.html. Zrozumiałem już swój błąd w interpretacji reguły [243]. Jedno jeszcze tylko mnie zastanawia. W „Harrym Potterze” jest postać Dudleya Dursleya. Czy Pana zdaniem imię to powinno być odmieniane przymiotnikowo, jak wspominane nazwisko Dudley? W całej serii książek odmieniano je rzeczownikowo, co wpłynęło na moją wątpliwość.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Brak pytajnika po pytaniu zależnym
  16.01.2019
  Dzień dobry
  Jestem pedagogiem szkolnym
  Od tego roku koordynuje w swojej szkole program profilaktyczny „ARS”. Jest to program sanitarnej stacji epidemiologicznej
  Cała nazwa programu brzmi: „ARS czyli jak dbać o miłość?”
  Nurtuje mnie jedna rzecz.
  Czy znak zapytania postawiony na końcu tej frazy powinien się tam znajdować czy nie?
  Według mnie nie, ale nie jestem znawcą, dlatego pozwoliłam sobie napisać.
  Na każdym plakacie i każdej ulotce widnieje nazwa programu w takiej właśnie formie.
 • najdalej (,) jak potrafił/mógł/umiał
  16.01.2019
  Czy w zdaniach typu Rzucił kamieniem najdalej(,) jak potrafił/mógł/umiał można – lub trzeba – postawić przecinek?
 • Modernizacja pisowni
  15.01.2019
  Szanowni Państwo,
  czy w cytatach z niewydanych dotychczas rękopisów (np. z listów) i druków XVII-, XVIII-, XIX-wiecznych, zamieszczonych w tekstach naukowych, należy (można?) modernizować ortografię i interpunkcję? Co z cytatami z początku XX w.?
  Łączę wyrazy szacunku
  Czytelniczka

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego