wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Termin decyzji
  4.06.2020
  Która forma jest poprawna: skrócić decyzje do dnia 20 maja czy z dniem 21 maja? Czy z obu określeń wynika, że decyzja dnia 21 maja już nie obowiązuje ?
 • Kaucja za coś
  4.06.2020
  Na paragonie ze sklepu, w którym kupiłem towar, za który została pobrana kaucja, można przeczytać Kaucja zwracana jest do opakowania zwrotnego za okazaniem paragonu. Czy to jest poprawne? Co to znaczy do opakowania? Czy zamiast tego nie powinno być za opakowanie?
 • Deptam czy depczę?
  4.06.2020
  Chodzi o formy typu deptam. W 2005 r. p. Artur Czesak napisał, że „warto by dokonać analizy nasuwających wątpliwości czasowników i być może normę zliberalizować” https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Plukasz-Plucze;6414.html.
  Minęło 15 lat. Czy coś się w tym temacie dzieje? Czy ktoś analizuje, liberalizuje? W jakim trybie i kiedy takie decyzje normatywne są podejmowane?
  Od czterech lat deptam jest w Wiktionary https://pl.wiktionary.org/wiki/depta%C4%87 i w Słowniku gramatycznym języka polskiego http://sgjp.pl/leksemy/#255636
 • Łączliwość normatywna większości
  4.06.2020
  Proszę o informację na temat poprawności użycia sformułowania duża większość. Określenie to wydaje się być poprawnym gramatycznie i mieć sens (wszak większość może mieć różną skalę i być np. znikomą lub przytłaczającą), jednak według mnie duża większość brzmi dziwnie, zwłaszcza kiedy zestawiam z nią podobnie skonstruowaną małą większość.

  Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
 • Niepotrzebne przecinki
  3.06.2020
  Chciałabym zapytać o poprawność zdań.
  Wykorzystywane w tym celu zasoby muszą, zatem spełniać najważniejsze normy.
  Przyszły klient oczekuje jak najwyższej, jakości świadczonych usług.

  Czy koniecznie jest dodanie w nich przecinków?
  Jeśli tak to w jakich miejscach?

  Pozdrawiam,
  Mateusz Ż.
 • Bigos w języku
  3.06.2020
  Szanowni Państwo!

  Ostatnio próbowałem dowiedzieć się czegoś więcej o kulturowej historii bigosu. Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie znaczenia następujących polskich idiomów, które znalazłem w „Encyklopedii staropolskiej” Glogera: ni to bigos, ni to flaki; bigos – wczorajsza potrawa; bigos ze starej miotły.

  Z życzeniami zdrowia
  Adam N.
 • Półgodzina
  3.06.2020
  Czy w tym zdaniu słowo półgodzinę zostało użyte poprawnie? Siedziałyśmy, rozmawiałyśmy półgodzinę albo nawet dłużej, gdy Elka napomknęła... .

  Pozdrawiam.
 • Pomarańcza, kafelek
  3.06.2020
  Szanowni Państwo,
  czy (niepoprawne) formy ten pomarańcz i ta kafelka to regionalizmy? W latach 90. na Górnym Śląsku nie usłyszałam chyba nigdy form ta pomarańcza i ten kafelek, przez co długo żyłam w nieświadomości.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Z poważaniem
  Czytelniczka
 • Jaki sklep?
  3.06.2020
  Jak jest poprawnie: sklep RTV i AGD czy sklep z RTV i AGD?
 • Skuty i zakuty
  2.06.2020
  Jak będzie poprawnie:
  1. policjanci znaleźli skute w łańcuchy (osoby)
  2. policjanci znaleźli zakute w łańcuchy (osoby)
  3. policjanci znaleźli skute łańcuchami (osoby)
  4. policjanci znaleźli (kilka osób) skutych w łańcuchy
 • Zdania w nawiasach
  2.06.2020
  Dzień dobry. Czy zdania w nawiasach są traktowane jako błąd w zadaniach uczniów? Moja polonistka argumentuje to tym, że zaburza to spójność wypowiedzi i w podręcznikach we wzorach prac uczniowskich nic nie jest zapisane w nawiasie. Wspomina również, że uczono ją, że w nawiasach pisze się błędne sformułowania, coś co zostało błędnie zapisane. Poza tym prace naukowe kierują się nieco innymi zasadami redagowania niż zadania uczniów. Podsumowując, czy jako uczeń mogę zapisywać zdania w nawiasach?
 • Merytoryka
  2.06.2020
  Dzień dobry!
  Sporadycznie walczę z użyciem słowa, o które chcę zapytać – szczególnie, że jest z uwielbieniem używane do prób nadania bardziej akademickiego wydźwięku wypowiedziom...

  Ale do rzeczy. Czy istnieje coś takiego jak merytoryka i czy mogłoby to być w jakikolwiek sposób rzeczownikową wersją bycia merytorycznym? Dawno temu poznałem opinię, która mocno utkwiła mi w pamięci, że merytoryka, jeśliby istniała, musiałaby być jakąś nauką, lecz na pewno nie „rzeczowością”.

  Pozdrawiam!
 • Nazwy budynków i obiektów sakralnych
  2.06.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym prosić o pomoc w zapisie następujących nazw: Bazylika Grobu Pańskiego, Bazylika Świętego Krzyża Jerozolimskiego, Bazylika Zmartwychwstania, Klasztor Kijowsko-Pieczerski, Ławra Kijowsko-Pieczerska, monaster Kojowsko-Pieczerski, Sobór Mądrości Bożej, Kościół Rosyjski, Pustelnia Optyńska. Czy wszystkie człony tych nazw można zapisywać wielkimi literami?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Patrycja Maj-Palicka
 • Powtarzanie przyimka
  1.06.2020
  Szanowni Państwo,
  który wariant jest poprawny: Te wydarzenia (we) Francji, (w) Anglii i (w) innych krajach... – czy należy powtarzać przyimek w, czy pomijać, lecz czy nie jest błędem, że jest to w, a nie we, jak w przypadku pierwszego z krajów?

  Serdecznie dziękuję, A.B
 • Szyk
  1.06.2020
  Szanowni Państwo,
  Został przygotowany przez inżyniera jak najstaranniej czy: Został przygotowany jak najstaranniej przez inżyniera? Czy przez musi być jak najbliżej orzeczenia, czy nie ma to znaczenia pod względem gramatycznym?

  Serdecznie dziękuję, A.B
 • Co zginamy?
  1.06.2020
  Szanowni Państwo,
  Czy możemy zgiąć kolana, czy tylko zgiąć nogi w kolanach?

  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Czarnobyl
  1.06.2020
  Szanowni Państwo!

  Pamiętam dobrze awarię w Czernobylu. Zastanawia mnie, od kiedy Czernobyl jest Czarnobylem i dlaczego nigdy nie był Cziernobylem.

  Pozdrawiam
  Marcin Nowak
 • Ja w domum, a ty w pracyś
  27.05.2020
  Dzwonię do znajomej i pytam: W domuś. Poprawne. Ona zaś odpowiada: W domum. Też może być?
  Dziękuję za wyjaśnienie.
  Anna K.
 • Nazwisko Laddy
  27.05.2020
  Dzień dobry!

  Chciałam się zapytać, gdyż mam wątpliwości, jak odmienić nazwisko Laddy.

  Pozdrawiam
 • Wymowa nazwiska Eiffel
  27.05.2020
  Jak powinno się wymawiać „wieżę Eiffla” po polsku i dlaczego wymawia się /ajfla/, a nie /efela/, skoro Gustave Eiffel był Francuzem, a nie Niemcem?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego