wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Forma nazwisk rosyjskich po nadaniu polskiego obywatelstwa
  6.02.2020
  Szanowni Państwo, czy w przypadku Rosjan zmieniających obywatelstwo na polskie, należy stosować polską transkrypcję oryginalnego nazwiska (np. Gadżijew), czy też w przypadku wystąpienia różnic należy dostosować się do oficjalnych dokumentów (w podanym przykładzie ta osoba, zapaśnik, olimpijczyk z Rio, figuruje w dokumentach Polskiego Związku Zapaśniczego oraz PKOl jako Gadzhiev)? Osobiście skłaniam się ku drugiej wersji, jako mającej status oficjalnej z formalnego punktu widzenia.
 • Nazwy sądów
  5.02.2020
  W zdaniu: „20 XI/2 XII 1864 r. powołano do życia Sądy Gminne działające przede wszystkim na wsi, pozostawiając Sądom Policji Prostej i Poprawczej głównie miasta” nazwy Sądy Gminne i Sądy Policji Prostej i Poprawczej piszemy małą czy wielką literą. Proszę o wyjaśnienie. D.N.
 • Nie dla toż w opisie bibliograficznym
  5.02.2020
  Czy określenie toż (w znaczeniu: to samo, ten sam artykuł, ta sama recenzja itp.) użyte w opisie bibliograficznym jest poprawne?
  * Drzewucki Janusz, Kultura, wiara, poezja, czyli wejdź do zakamarków, gdzie są ciasne przejścia, Poezja 1986, nr 6, s. 101-103. Toż pt. Kultura, wiara, poezja [w:] tegoż, Chaos i konwencja, Kraków 1988, s. 98-100.
  Chodzi o tę samą pracę, która została opublikowana w dwóch (czasami nawet w trzech) różnych publikacjach.
 • Ambasadorka czy pani ambasador?
  5.02.2020
  Jak jest lepiej – ambasadorka czy ambasador (pani) ....
 • Kiedy de-, a kiedy dez-
  5.02.2020
  Z tego co zrozumiałem z Państwa wyjaśnień, dotyczących poprawnej formy określenia instalacjadezinstalacja, powinno się również powiedzieć kompresjadezkompresja.
  To chyba niepoprawne formy, bo nawet automatyczne poprawianie pisowni w komputerze, podkreśla słowa dezinstalacja i dezkompresja na czerwono. Czyli jak to jest?
 • Nie idzie tego zrozumieć
  5.02.2020
  Chciałabym się dowiedzieć, czy formy np. nie idzie tego zrozumieć lub nie szło iść są poprawne. Ostatnio przekonywano mnie, że tak, ale nie mogę znaleźć na to żadnego potwierdzenia. Wiem, że w mowie potocznej ta forma występuje, ale czy jest poprawna?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Pleonazmy
  4.02.2020
  Wielce Szanowna Pani Profesor,
  tzw. znawcy mowy polskiej krytykują dawnego polskiego poetę za zwrot choć naszą przyszłość cofnęli wstecz, jednocześnie pisząc dalej kontynuować. Zastanawiam się. gdzie tu logika? Uczmy się dalej, ale nie na błędach.

  Pozdrawiam serdecznie
  MM
 • Inwazja
  4.02.2020
  Szanowni Państwo,
  spotkałem się z zapisem typu inwazja Czechosłowacji zamiast inwazja na Czechosłowację. Czy taka forma jest poprawna?

  Z poważaniem

  Maciej z Poznania
 • Dlaczego wieloryb, a nie wielkoryb?
  4.02.2020
  Szanowni Państwo,
  dlaczego wieloryb, a nie wielkoryb, co byłoby logiczne, biorąc pod uwagę jego wielkość?
  Przecież człon wielo- oznacza częstotliwość, a nie wielkość, np. wieloródka, wielokrotność, wieloznaczność.

  Pozdrawiam
  Karol Siuda
 • Przecinek przez zdaniem podrzędnym
  4.02.2020
  Czy w zdaniu Możesz spać z kim zechcesz należy postawić przecinek przed z kim zechcesz? Jaka zasada o tym decyduje? Czy mamy tu do czynienia z dwoma zdaniami składowymi, które należy rozdzielić?
 • Wuhan
  4.02.2020
  Jaka jest poprawna wymowa nazwy Wuhan?
 • Rodzaj rzeczownika
  3.02.2020
  Dzień dobry

  Proszę o pomoc czy poprawne jest uczenie na poziomie szkoły podstawowej, twierdząc, że rzeczownik ma w liczbie mnogiej rodzaj męskoosobowy i niemęskoosobowy? W podręcznikach jest informacja, że rodzaj rzeczownika jest stały.

  Z poważaniem
  Renata Sobiecka- Głaszczka
 • Popiera się wniosek
  3.02.2020
  Uprzejmie proszę o ocenę następującego zwrotu w uchwale organu kolegialnego: popiera się wniosek. Przecież nie wynika z niego, że to właśnie ten organ poparł wniosek – jest tak samo nieokreślony jak: mówi się, słyszy się. Piszącym uchwałę oczywiście chodzi o wyrażenie zdania organu kolegialnego, np. rady. Chyba powinno być: rada popiera wniosek.
 • Nazwy grup w przedszkolach
  3.02.2020
  Szanowni Państwo,
  jak zapisywać nazwy grup przedszkolnych (np. Świerszcze, Motylki)? Wielką czy małą literą? Jaka reguła ortograficzna znajdzie tu zastosowanie?

  Z serdecznymi pozdrowieniami
  czytelnik
 • Koreańczyk
  3.02.2020
  Jak można (zgrabnie i krótko) nazwać mieszkańca Korei Północnej?
 • Asertywność
  3.02.2020
  Witam, skąd pochodzi słowo asertywność? Jest strasznie dużo różnych opisów znaczenia i pochodzenia tego słowa chcę wiedzieć dokładnie skąd pochodzi i jakie było jego pierwotne znaczenie.
 • Gdzie diabeł mówi dobranoc
  31.01.2020
  Moje pytanie będzie krótkie: Skąd w języku polskim wzięło się powiedzenie Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc? Przeszukałem internet nie jeden raz, szukając na nie odpowiedzi, dotąd bezowocnie. Może tutaj będę mieć więcej szczęścia?
 • Kim była?
  31.01.2020
  Ona była tym, kto to zrobił. Czy to zdanie jest poprawne? Czy lepiej powiedzieć Ona była tą, która to zrobiła?
  Pozdrawiam
 • Nacechowanie wyrazów
  31.01.2020
  W słowniku dużo słów ma oznaczenie pogardliwie np. lizus, tak ale stuknięta już nie.
  Z czego to wynika? Mi osobiście słowo stuknięta kojarzy się z obrazą, pogardą wobec takiej osoby, a słowo lizus nie wzbudza takich uczuć.

  Pozdrawiam
  Kornelia
 • Workflow
  31.01.2020
  Szanowni Państwo,
  Chciałam zapytać o odmianę słowa workflow. Określa się nim przepływ informacji w firmie i nie ma polskiego odpowiednika. Jeśli jednak chcemy powiedzieć, że procesy informacyjne nie działają skutecznie, powiemy że firma nie ma dobrego... Workflowa, workflowu?
  Pozdrawiam
  Natalia
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego