wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Zapis nazwy cyklon B
  16.10.2018
  Czy nazwę środka trującego stosowanego w obozach zagłady należy zapisać małą czy dużą literą: cyklon B czy Cyklon B (analogicznie także np. cyklon/Cyklon A czy cyklony/Cyklony)? Z jednej strony wydaje się, że jest to nazwa własna konkretnego insektycydu, z drugiej – jest to spolszczenie nazwy handlowej (Zyklon B), a nie nazwa handlowa. W literaturze nie ma ugruntowanego sposobu zapisu, czasami nazwa zapisana jest z małej, czasem z dużej litery.
 • Z sienkiewiczowska – tak, z żeromska, z kochanowska – nie.
  15.10.2018
  Dzień dobry!
  Chciałabym zapytać, czy dopuszczalne jest użycie konstrukcji z żeromska, z kochanowska, na wzór [brzmi to] z sienkiewiczowska.

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. A.B.
 • Jest przymiotnik N(n)orwidowski, nie ma Ż(ż)eromskowski
  15.10.2018
  Szanowni Państwo!
  Chciałabym zadać następujące pytania:
  1. Czy w przypadku nazwisk odmieniających się jak przymiotniki (czyli typu Żeromski) istnieje jakakolwiek, choćby najbardziej teoretyczna, możliwość zbudowania eponimu wskazującego na autora/charakter na wzór słowa N(n)orwidowski?
  2. Czy byłaby (też czysto teoretycznie) dopuszczalna konstrukcja po żeromsku/z żeromska (na wzór po norwidowsku), gdyby dało się taki eponim z punktu 1 utworzyć? A co, jeśli się nie da?

  Dziękuję! A.B.
 • Przymiotnik od Graz to gracki
  15.10.2018
  Szanowni Państwo,
  w Austrii jest miasto Graz. Jak poprawnie zapisać formę przymiotnikową od tego miasta? Na myśl przychodzi mi grazki, gracki, grazerski (to już chyba trochę na podstawie analogii do języka niemieckiego, np. Grazer Athletic Klub). Czy któraś z tych wersji jest poprawna, czy lepiej stosować omówienie, np. stare miasto w Grazu zamiast grazkie/grackie/grazerskie stare miasto?
 • Wysłać SMS
  15.10.2018
  Do pana Mirosława Bańki
  SMS to krótki list i powinno odmieniać się to słowo jak list. Nie rozumiem, dlaczego mam wysłać lista bo pisze pan SMS-a. Może też pan poradzić aby brać udział w np. konkursie SMS-awym. Poprawnie będzie SMS-owym, otrzymałem SMS itd – zawsze powinna być stosowana odmiana słowa SMS tak jak odmiana słowa list. Proszę o odpowiedź.
 • Ponownie o wyrażeniu za tydzień
  11.10.2018
  Szanowna Poradnio,
  powiedzieć na końcu programu za tydzień w programie jest poprawne jeśli mówię to na końcu to za tydzień to też koniec programu, więc nie będzie już nic. Chyba, że odnosić to do za tydzień liczone od początku programu?
  Podobnie jeśli na koniec wiadomości jeśli są co 30 min ktoś mówi za pół godziny w kolejnym serwisie. Jak to rozumieć za pół godz od chwili mówienia czy od początku wiadomości? Jak to logicznie jest chyba że to potoczne?
 • Nazwisko Jahn
  11.10.2018
  Dzień dobry, mam zaadresować zaproszenie na ślub cywilny do małżeństwa polsko-niemieckiego (Anna i Andreas Jahn). Czy prawidłowo będzie napisać na kopercie Sz. P. A. i A. Jahnowie, a wewnątrz: Serdecznie zapraszamy Annę i Andreasa Jahnów? A może nie powinnam odmieniać tego nazwiska?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,

  Magdalena Parolczyk
 • W wypadku, w przypadku
  11.10.2018
  Czy mówi się w tym wypadku, czy w tym przypadku?
 • Nazwy miejscowości Konya, Antakya, Antalya należy odmieniać
  10.10.2018
  Szanowni Państwo,
  czy tureckie nazwy miejscowości, np. Konya, Antakya, Antalya, powinny być odmieniane (Konyi, Antakyi itd.)? Niepokoi mnie to, że niemal we wszystkich materiałach w internecie autorzy pozostawiają je w mianowniku. 
  Z wyrazami szacunku 
  Regina Gromacka
 • Pisze się łuk kupidyna
  10.10.2018
  Szanowni Państwo,
  mam wątpliwość dotyczącą tego, jak zapisać łuk kupidyna (łuk Kupidyna) w odniesieniu do linii górnej wargi. Łuk kupidyna (Kupidyna) podkreśla się makijażem, aby uwypuklić usta.

  Z poważaniem
 • Przymiotnik od nazwiska Marcuse, czyli marcuseański/ Marcuseański
  10.10.2018
  Dzień dobry,
  chciałabym wiedzieć, jak utworzyć przymiotnik od nazwiska Herberta Marcusego.

  Załączam wyrazy szacunku
  Patrycja Maj-Palicka
 • Ona i cała rodzina…
  10.10.2018
  Szanowni Państwo,
  Jak powinno być sformułowane następujące zdanie:
  Ona i cała rodzina były zadowolone z wakacji.
  Ona i cała rodzina byli zadowoleni z wakacji.

  Dziękuję za odpowiedź.
  Stała Czytelniczka Poradni Językowej PWN
 • Meczów, tuszów
  9.10.2018
  Witam serdecznie,
  na wstępie bardzo Państwu dziękuję za zaangażowanie w podtrzymanie poprawności słowa polskiego, wspaniale móc odwiedzić serwis, który jest rzetelny i co do którego nie mam najmniejszych wątpliwości w kwestii wiarygodności. Pytanie następujące: skoro mecz odmienia się (o zgrozo) jako tych meczów, to czy tusz (do rzęs) odmienia się jako tych tuszów? Lepiej brzmi tuszy do rzęs, ale tuszy kojarzy się raczej z tej tuszy (w sensie gabarytów, dla przykładu ktoś jest przy tuszy).
 • Poduszka pod pupę
  9.10.2018
  Rzeczownik, rodzaj żeński – poduszka (pod uszka). A jak można nazwać poduszkę, na której się siada? Może (zamiast uszka) od pupapodpupka, podpupcia, podpupeczka, podpupeńka, podpupina, lub podpupsko. A może podddupka, poddupeczka, poddupeńka, poddupcia, poddupina, poddupinka. Kiedyś, na zimowy upadek na wiejskiej górce, mówiło się dupozjazd.
 • PWK
  9.10.2018
  Szanowna Poradnio,
  w książce, którą redaguję, znajduje się skrótowiec PeWuKa (= Powszechna Wystawa Krajowa). W jaki sposób należy go odmieniać przez przypadki?
 • Kiedy ambasada wielką literą?
  9.10.2018
  Dlaczego tak często słowo ambasada pisane jest dużą literą i czy jest to poprawne? Np. w zdaniu O wizę można ubiegać się w Ambasadzie Wysp Zielonego Przylądka w Berlinie. Czy w takim przypadku ambasada jest częścią nazwy własnej jak Urząd Miasta Gdyni?
 • Imiesłowowy równoważnik
  8.10.2018
  Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące użycia imiesłowowego równoważnika zdania. W niedawnej dyskusji użyłem następującej konstrukcji: Odpowiadając na twoje pytanie: było bardzo fajnie!
  Czy powyższe zdanie jest poprawne?

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Miłego dnia!
  Kacper Król.
 • Kłopoty z samym
  8.10.2018
  Szanowna Poradnio,
  która forma jest właściwa: być samemu czy być samym? Dla przykładu podaję zdanie: Być samym oznacza przekonanie się o tym, że jesteśmy wyjątkowi, a zarazem, że mamy tak wiele wspólnego z innymi.
 • Cały a całkowity
  8.10.2018
  Szanowni Państwo,
  czy całkowity i cały to synonimy, które stosować można zawsze wymiennie? W tekście, który czytałem, znalazłem frazę: dodać całkowitą zawartość butelki. Czy nie powinna ona brzmieć dodać całą zawartość butelki?

  Z poważaniem,
  BR
 • Piętnaście
  8.10.2018
  Dzień dobry. Poproszę o wyjaśnienie wymowy wyrazu piętnaście.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Anna Żukowska z Kolbud

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego