wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Jedzie się do Muromia
  12.12.2018
  Szanowni Państwo,
  czy dopełniacz nazwy rosyjskiego miasta Murom brzmi Muromu, czy Muroma?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem
  Maria Wirchanowska
 • Vathi a. Vathy
  12.12.2018
  Szanowna Poradnio,
  w książce, którą redaguję, użyto nazwy przylądek Vathy. Znane są jednak również inne warianty pisowni tej nazwy: Wati lub Vathi. Na którą jako redaktor powinienem się zdecydować?
 • Oddział dla Dzieci; Wypożyczalnia dla Młodzieży i Dorosłych
  12.12.2018
  Szanowni Państwo,
  jak należy zapisać nazwę działów w bibliotece? Oddział dla Dzieci czy Oddział dla dzieci, Wypożyczalnia dla Młodzieży i Dorosłych czy Wypożyczalnia dla młodzieży i dorosłych? Spotkałam się z wieloma opiniami na ten temat. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • Jeśli jest więcej niż jeden mikołaj
  11.12.2018
  Mówi się: Mikołaje wyjechali czy Mikołaje wyjechały?
 • Legendarny, magiczny, inteligentny
  11.12.2018
  Mam pytanie, kiedy używać słów: legendarny, magiczny, inteligentny.
 • Ile zdań, czyli czym jest trudno?
  11.12.2018
  Szanowni Państwo,
  czy podane zdanie jest zdaniem pojedynczym? Wg mnie można znaleźć w nim tylko jedno orzeczenie: liczy się. Chyba że można by uznać, że trudniej jest częścią orzeczenia imiennego. Bardzo proszę o wyjaśnienie wątpliwości.

  W mowie ojczystej trudniej o kontrolę nad tekstem niż w piśmie, a w potocznym języku mówionym bardziej liczy się spontaniczność niż staranność.

  Z poważaniem
  Monika
 • Emilia
  11.12.2018
  Szanowna Poradnio,
  czy w języku polskim imię Emilia może być imieniem zarówno żeńskim, jak i męskim? Niedawno przeczytałem pewną książkę, przetłumaczoną na język polski przez tłumacza o imionach Szymon Emilia i nazwisku Draheim, co trochę mnie zaskoczyło. Do tej pory bowiem myślałem, że jest tylko jedno imię żeńskie, które można nadać (w Polsce – jako drugie) chłopcom, czyli Maria.
 • Farma Whittmore'ów
  10.12.2018
  Jak odmieniać nazwiska angielskie w liczbie mnogiej zakończone na -y [-i], -e nieme itp.? Czy zgodnie z regułami, które stosujemy do liczby pojedynczej? Np. farma Whittmore’ów, wycieczka z Donne’ami, państwo Wallace’owie – zwykle widuję odmianę z pominięciem -e, więc i bez apostrofów. Mamy małżeństwo Kennedych/Kennedy’ch – a jak brzmi mianownik?
 • Palić za sobą mosty
  10.12.2018
  Będę wdzięczny za wyjaśnienie pochodzenia zwrotu palić za sobą mosty. Czy pochodzi on od jakiegoś historycznego wydarzenia, czy też jest po prostu owocem ludzkiej wyobraźni? Jedyny znany mi przypadek, gdy ktoś dosłownie odciął sobie drogę odwrotu, to wyprawa Cortesa do Meksyku. Ten jednak spalił okręty, nie mosty..
 • Ciężko a trudno
  10.12.2018
  Szanowni Państwo!
  Ciężko zamiast trudno to niewątpliwie paskudny potocyzm (ciężko ocenić, to może być ciężkie do zrobienia). Czy równie potoczne są zwroty ciężki dzień, ciężkie życie, wzdychać ciężko, musi być ci ciężko, ciężka choroba, ciężkie kroki? Można ten przysłówek zamienić innym(i)? Czy może jest tak z kopaniem rowów – raczej nie jest to trudna praca, ale niewątpliwie ciężka? Jak sobie poradzić z takimi zwrotami?
 • Jestem z Małogoszcza
  10.12.2018
  Mam pytanie odnośnie odmiany nazwy miejscowości Małogoszcz. Która forma będzie poprawna: Jestem z Małogoszczy? Jestem z Małogoszczu? Jestem z Małogoszcza?
 • Końcówka przy życzeniach
  10.12.2018
  Z jakimi końcówkami prawidłowo życzymy dzieciom i wnukom?
 • Szyk przydawki wyodrębniającej
  7.12.2018
  Mam pytanie dotyczące pozycji przymiotnika odczasownikowego: płatność zrealizowana vs zrealizowana płatność, płatność odrzucona vs odrzucona płatność. Jaką kolejność powinno się zastosować, gdy są to np. nagłówki? W przypadku płatności odrzuconej trudno powiedzieć, że jest to cecha stała, ponieważ taką płatność można zrealizować ponownie.
  Z wyrazami szacunku
 • Interpunkcja części zdania pojedynczego połączonych spójnikowo
  7.12.2018
  Szanowna Poradnio,
  czy należy oddzielać przecinkami różne spójniki o tym samym znaczeniu, występujące w jednym zdaniu? Na przykład w takim: W ogrodzie sadzimy drzewa lub krzewy albo pnącza bądź kwiaty.
 • Rodzaje w liczbie mnogiej
  6.12.2018
  Męczy mnie jedna sprawa. Chodzi o to, jak uczyć dzieci. Ucząc o rzeczowniku, chciałbym mówić im o pięciu rodzajach tej części mowy, jednak podręcznik, z którym pracuję na lekcjach, podaje, że rzeczownik ma tylko 3 rodzaje: męski, żeński i nijaki, a liczbę mnogą sprowadzamy do liczby pojedynczej, by określić rodzaj np. oknaokno – nijaki. Ta reguła ma natomiast pewne luki, np. gdy chcemy podać rodzaj rzeczownika drzwi. Mam pracować zgodnie z podręcznikiem, czy uczyć poprawnej formy?
 • Pismo prezesa czy pismo od prezesa?
  6.12.2018
  Szanowni Państwo,
  zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, która z poniższych form jest poprawna: w mailu przesyłam pismo zarządu spółki czy w mailu przesyłam pismo od zarządu spółki.
  W Internecie równie często spotykam np. pismo Prezesa, jak i pismo od Prezesa.

  pozdrawiam serdecznie
  Agata Gąsiorek
 • Usługi sprzątające, miejsca siedzące, soboty pracujące
  6.12.2018
  Szanowni Eksperci,
  przeglądając ostatnio pewien portal ogłoszeniowy, natknąłem się na anons Usługi sprzątające. Tu zrodziło się moje pytanie: czy to nie oznacza czasem usług, które sprzątają? Może być firma sprzątająca lub serwis sprzątający, ale usługa? Jak więc nazwać to inaczej?
  Łączę wyrazy szacunku i podziwu za Państwa pracę.
 • Co to znaczy zarabiać?
  6.12.2018
  Dzień dobry,
  Szanowna Poradnio,
  Czy poprawnym jest mówić, jeśli poniosłem koszty remontu mieszkania pod najem, że dopiero jak mi się to spłaci, to zacznę zarabiać? Przecież zarabiam od razu, bo wydane pieniądze mam w postaci wartości przeprowadzonego remontu.

  Pozdrawiam
 • W dzielnicy Wola
  5.12.2018
  Która forma jest poprawna: w dzielnicy Wola czy w dzielnicy Woli?
 • Przecinek
  5.12.2018
  Kiedy stawiamy przecinek???

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego