wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • dwieście złotych
  22.10.2001
  Niedawno jedna z pracownic Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przekonywała mnie, że nie można mówić ani pisać np. "Płacę dwieście złotych", gdyż jedyną poprawną formą jest "dwieści złotych". Czy to prawda?
 • nie z formami stopnia wyższego i najwyższego
  22.10.2001
  Jak się pisze: nienajlepszy czy nie najlepszy?
 • Widz-ę t-ę dziewczyn-ę?
  22.10.2001
  Witam!
  Proszę poradzić mi, jak należy wymawiać słowa mające ostatnią literę ę. Dam kilka przykładów: proszę, zastanów się, lubię, chcę. Proszę napisać także ogólną zasadę, która rządzi tego rodzaju wymową.
  Dziękuję.
 • Chłopaki grały w piłkę
  19.10.2001
  Szanowni Państwo!
  Jak powinno być poprawnie: "Na moim podwórku chłopaki grali w piłkę" czy: "Na moim podwórku chłopaki grały w piłkę"?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • znowu imiesłowy
  18.10.2001
  W publikacjach zagranicznych dotyczących niezawodności dostaw energii często używa się pojęcia "ENERGY NOT SUPPLIED", czyli energii (czy raczej jej ilości), która na skutek różnych przyczyn nie została dostarczona do odbiorcy pomimo jego zapotrzebowania. Jak należy to pojecie napisać przy tłumaczeniu - czy energia nie dostarczona czy też energia niedostarczona?
 • min. i max.
  18.10.2001
  W jednym ze słowników poświęconych skrótom (Józef Paruch, wyd. Wiedza Powszechna, 1970 r.) znalazłem skrót max (pisany bez kropki). Czy nie zaszła tam drobna pomyłka? W tekstach technicznych skrót ten występuje często obok min. Czy rzeczywiście należy pisać tak niejednolicie: min. i max?
 • zbieg znaków interpunkcyjnych
  18.10.2001
  "Mam problem."
  Zastanawiam się, czy kropka w powyższym zdaniu powinna znaleźć się za cudzysłowem czy też - jako zamknięcie całości cytowanego zdania - przed. Czy powyższy zapis jest błędem?
 • Czy ryż ma liczbę mnogą?
  18.10.2001
  Czy poprawną formą jest liczba mnoga ryże, np w zdaniu: "Dlaczego ten ryż jest lepszy niż inne ryże"?

  Dziękuję z góry za odpowiedź.
 • wielką literą czy dużą literą?
  18.10.2001
  Szanowni Państwo. Razi mnie obecnie mówienie piszemy coś wielką literą. Nie może być dużą literą? Z mojej edukacji w szkole podstawowej, a było to około 30 lat temu, zapamiętałem właśnie to drugie określenie, którego teraz praktycznie w szkołach się nie używa. Będę wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrowienia,
  Paweł Gosk
 • nazwy wydarzeń historycznych
  17.10.2001
  Czy dopuszczalna jest jeszcze pisownia nazw powstań (Powstanie Listopadowe) wielką literą?
 • aktualnie, czasokres
  16.10.2001
  Szanowny Panie,
  Czy poprawne jest użycie aktualnie w znaczeniu 'teraz', 'obecnie'?
  Czy jest możliwe w jakimś kontekście (np. teksty specjalistyczne) użycie słowa czasokres? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Z poważaniem,
  Nika Iniewicz
 • samotrzeć
  15.10.2001
  Jaka jest etymologia słowa samotrzeć?
 • faks
  15.10.2001
  Czy istnieje w języku polskim słowo faks?
 • kłopoty z liczebnikami
  12.10.2001
  Wraz z kolegami z pracy mamy problem z prawidłowością odmiany liczebników, np. czy powinno się używać formy dwadzieścia jeden złotych czy dwadzieścia jeden złoty?

  Dziękujemy serdecznie.
 • jeszcze o cudzysłowie
  10.10.2001
  Jak zapisać nazwę Prawo i Spawiedliwość - w cudzysłowie czy bez? Co zrobić z powstałym od tej nazwy skrótowcem PiS - zostawić bez cudzysłowu? Jak zapisać Samoobronę?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • odmiana nazwisk
  10.10.2001
  Witam serdecznie,
  Chciałabym się dowiedzieć, jakie są zasady odmiany nazwisk. Czy nazwiska: Dobiecki, Leniec, Kocioł, Rerek, Pastuszka, Butenko, Kuzio, Lange i Dulny są jakimiś wyjątkami? Jak mam te nazwiska odmieniać przez przypadki?
 • jak Klingończyk z Sulibanem...
  10.10.2001
  Witam,

  Chciałem zapytać o kwestię związaną z fantastyką naukową, która sprawia spore problemy tłumaczom filmów i seriali telewizyjnych tego typu. Mianowicie - jakie są zasady tworzenia polskich odpowiedników nazw obcych gatunków (obcych = pochodzących z kosmosu)?
  Kilka przykładów.
  ang. Klingon (liczba mnoga Klingons) tłumaczone jest na kilka sposobów - jeden Klingon - dwaj Klingoni - trzech Klingonów, ale spotyka się też formę (podobno poprawną, ale brzmiącą jakby mniej zgrabnie) jeden Klingończyk - dwaj Klingończycy - trzech Klingończyków.
  Inny przykład (podobny): ang. Suliban (liczba mnoga i pojedyncza są takie same), więc jeden Suliban - dwaj Sulibani - trzech Sulibanów czy może jeden Sulibanin - dwaj Sulibani - trzech Suliban? A może jeszcze inaczej?
  I jeszcze jeden (nieco inny): ang. Ferengi (liczba mnoga i pojedyncza są takie same) to po polsku jeden Ferengi - dwaj Ferengi - trzech Ferengi (czyli nieodmiennie), czy raczej próbować to jakoś odmieniać (np. jeden Ferengi - dwaj Ferengowie - trzech Ferengich?
  Które wersje wybrać? Czy nazewnictwo tego typu wymaga stosowania końcówek -czycy, -nie lub -owie, a może jeszcze innej? Czy też można ograniczyć się do wersji krótszej (Klingoni, Sulibani)?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Piotr Pajerski
 • rasista, seksista i... klasista
  10.10.2001
  Jestem studentką języka hiszpańskiego na Uniwerstecie Śląskim. Podczas tłumaczenia tekstu hiszpańskiego natrafiłam na słowo, które wydaje mi się nieprzetłumaczalne. Hiszpański wyraz clasista oznacza osobę, która ocenia ludzi wg ich przynależności do określonej klasy społecznej. Pierwszym moim odruchem było przetłumaczenie tego słowa na klasista (bo rasista), ale przecież takie słowo w języku polskim nie istnieje. Po namyśle zdecydowałam się na snoba, ale nie jest to przekład zbyt dokładny, bo główną cechą snoba jest naśladownictwo, podczas gdy clasista tylko dyskryminuje określone klasy. W związku z tym zwracam się z pytaniem, jakie polskie słowo najlepiej oddawałoby to znaczenie, bo może jednak jest w naszym języku odpowiednik wyrazu clasista, tylko ja go po prostu nie znam?
 • panna i ssak
  10.10.2001
  Szanowni Państwo,
  Chciałbym się dowiedzieć, jak nazywamy połączenie dwóch identycznych spółgłosek typu: panna, ssak. Dziękuję.

  Radosław Roliński
 • konwergencja
  9.10.2001
  Co oznacza modne dziś słowo konwergencja i jaka jest jego właściwa składnia (konwergencja czegoś z czymś czy czegoś do czegoś)?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!