Anya

Zastanawia mnie poprawna odmiana imienia Anya. Anyi czy Ani? Anyę? Anyą?
Jest to problem nam znany, już kilka razy w naszych poradach omówiony. Proszę przeszukać archiwum (u nas nosi ono nazwę Lista odpowiedzi), a zwłaszcza hasło Enya, i dla porównania Herzliya, Safiya, Tamiya. Ważne jest przede wszystkim, czy końcowe -ya występuje po samogłosce. W analizowanym wypadku tak nie jest, więc nie ma wątpliwości, piszemy: DCMs. Anyi, B. Anyę, N. Anyą, W. Anyu!
Jan Grzenia