Choroba kiosku a kliknięcie okienka

Szanowni Państwo,
czy w zdaniach z okolicznikiem zawierającym gerundium lub zwykły rzeczownik oznaczającym czynność podmiot powinien być tożsamy z domyślnym podmiotem owego gerundium lub zwykłego rzeczownika? Na przykład czy zdanie Po kliknięciu na (?) ikonkę pojawi się opis produktu… nie powinniśmy zamienić na Po kliknięciu na(?) ikonkę zauważymy…lub Kiedy klikniemy na(?) ikonkę, pojawi się…?
Najpierw sprawa, która wyniknęła niejako przy okazji – klikamy ikonkę lub w ikonkę. Więcej na ten temat tutaj.
Teraz w sprawie zasadniczej – tak, zdanie Po kliknięciu ikonki pojawi się opis produktu… wskazuje na to, że to opis ma coś kliknąć. Analogiczną strukturę mamy w nieustannie wyśmiewanym: Z powodu choroby kiosk nieczynny. Jeśli w zdaniu występuje rzeczownik (np. choroba, kliknięcie), który nie został dodatkowo określony (np. choroba → czyja? → personelu; kliknięcie → przez kogo? → przez użytkownika), to łączymy go składniowo z podmiotem (kiosk, opis).
Oczywiście, zdanie Po kliknięciu ikonki przez użytkownika pojawi się opis produktu, choć jest poprawne gramatycznie i logiczne, to może się wydawać „nieprzyjazne” w odbiorze, dlatego najlepiej zamienić je na zdanie, którego podmiotem będzie wykonawca czynności (Po kliknięciu ikonki zauważymy…), lub na wypowiedzenie złożone z dwóch zdań składowych (Gdy klikniemy ikonkę, zauważmy opis produktu) – tak, jak Pan zaproponował.
Do kolekcji zdań z tej serii dodam dwa, które od lat bawią moich studentów: Po dwóch godzinach wędkowania leszcze stały się ostrożniejsze oraz Szczęście może się do ciebie uśmiechnąć podczas mycia zębów.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski