Drodzy

Dzień dobry!

W ostatnich latach dość często spotyka się następujące konstrukcje:

Drodzy! Mamy dla Was cudowne wieści.

Drodzy, mamy dla Was konkurs!

Drodzy! Już jutro zapraszamy na otwarcie wyjątkowego salonu kosmetycznego!!!

Drodzy! Jak już pisaliśmy, musieliśmy zmienić termin naszej imprezy urodzinowej.

Czy zwracanie się do adresatów per „Drodzy” (bez dookreślenia, o jakich odbiorców chodzi nadawcy) jest kulturalne?

Szanowny Panie,

na temat używania formuł Drodzy i Szanowni jako form adresatywnych zdania są podzielone. Prof. Małgorzata Marcjanik w poradzie z 2010 r. uznała je za rażące i źle świadczące o kompetencji komunikacyjnej piszącego. Ja sama ich nie używam i nie lubię, ale obecnie — po 12 latach od publikacji wspomnianej porady — nie oceniałabym tak ostro tych, którzy je stosują. Trzeba bowiem pamiętać, że nowe zwyczaje językowe i komunikacyjne zyskują coraz większą akceptację społeczną, a skoro tak, to część użytkowników języka nie widzi w nich nic niestosownego. Z drugiej jednak strony używający tych formuł powinni pamiętać o przyzwyczajeniach tych, którzy pamiętają czasy sprzed Drodzy i Szanowni, i wziąć pod uwagę to, że mogą oni uznać ich użycie za niekulturalne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski